Zelená peruánským heretikům

26. 9. 2016      

Dodatkem k článku o odbojné univerzitě  je třeba uvést, že 22. září kardinál Versaldi, prefekt Kongregace pro katolické vzdělávání, oznámil osobně v Limě, že nové statuty univerzity v Limě byly v Římě schváleny. Kromě odvolání kancléře kardinála Cipriani Thorneho obsahují statuty další překvapení. Konflikt se údajně netýkal univerzitních grémií, ale obsahových otázek. Univerzitě bylo 2012 vytýkáno, že zcela ztratila katolický profil a šíří hereze, a proto nemůže nést titul papežská.

Jakkoliv pozorovatelé nemohu konstatovat žádné zlepšení stavu na této univerzitě, prohlásil Versaldi, že Řím uznává „akademickou svobodu“. Znamená to tedy, že vyhlásil jménem Vatikánu zelenou pro další šíření herezí:

»Očekáváme, že vědci nebudou jako automaty opakovat vyhlášení církevního učitelského úřadu. Mají je prohlubovat, obohacovat a zpřístupňovat všem lidem k dobru duší (bonum animarum).«

Znamená to vítězství rebelů na celé čáře a zostuzení kardinála Thorneho před veřejností. Řím tak demonstroval, kdo se těší jeho sympatiím a kdo může být deklasován. Tento signál mohou přijmout také jiné katolické univerzity, jejichž katolický profil se vytrácí.

Katholisches.info