Zákaz tradičního ritu pro Saraha

Paříž) Kardinál Robert Sarah, bývalý prefekt Římské kongregace pro bohoslužbu a disciplínu svátostí, dostal minulou sobotu v Paříži zákaz slavit v tradičním ritu. Od července 2021 věřící každý týden protestují před apoštolskou nunciaturou v Paříži žádají stažení Motu proprio Traditionis custodes papeže Františka – a nehodlají s tím přestat.

Na poděkování za čtyřicáté výročí Pèlerinage de Chrétienté, velké svatodušní pouti Tradice z Paříže do Chartres, měl kardinál Robert Sarah loni 8. října sloužit v pařížském kostele Saint-Roch papežskou mši svatou v tradičním ritu. Po dvouleté přestávce pro Coronu by se letos mohla opět konat 40. pouť, a to od 4. do 6. června.

Nyní se objevily zvěsti, ovšem z důvěryhodného zdroje, že kardinálu Sarahovi zakázal slavit nový pařížský arcibiskup Laurent Ulrich – zřejmě na výslovný zásah Santa Marty.

Arcibiskupa Ulricha, dosavadního arcibiskupa v Lille, jmenoval papež František 26. dubna novým pařížským arcibiskupem. Jeho inaugurace se konala 23. května. Nepřátelské gesto vůči kardinálu Sarahovi bylo jedním z jeho prvních oficiálních činů.

Zákaz oslav, který byl uvalen na bývalého kardinála prefekta Kongregace pro bohoslužbu a odvážného obhájce kněžského celibátu, je tvrdostí vůči spolubratru, kterou nevylepšuje ani neomlouvá skutečnost, že příkaz k tomu dal papež František.

Kardinála Saraha nedávno nahradill opat benediktinského opatství Baroux, jehož homilii zveřejnilo sdružení Peleriange de la Chrétienté. Papež František má z Argentiny stále pověst pomstychtivého člověka. „Převrat“ kardinála Sarah, který se připojil k Benediktu XVI. a předložil de facto veto plánů souvisejících s postsynodálním dopisem o amazonské synodě, s hválou kněžského celibáut má zjevně hluboké kořeny.

(Opat Louis-Marie de Geyer d’Orth z Barroux v sobotu v kostele Saint-Roch v Paříži).

Christian Marquant, předseda organizace Paix Liturgique, hovoří o „opotřebovávací válce“, která je vedena proti tradičnímu obřadu. Odpůrci tradičního obřadu mají „na mušce především jeden bod: „svátosti“. V mnoha chrámech jsou nyní potíže se křty a svatbami. Mnohé diecéze, jako například pařížská arcidiecéze, již bez jakéhokoli zdůvodnění neumožňují biřmování v tradičním ritu. Pro Paříž je to obzvláště šokující, protože pouhých osm dní před svou inaugurací v Paříži arcibiskup Ulrich osobně uděloval biřmování v tradičním obřadu ve své předchozí arcidiecézi Lille. To vzbudilo naději, že ve své nové diecézi zajistí liturgický klid.

Ale po přestěhování do Paříže jako by se na všechno zapomnělo. V Paříži se říká, že se Ulrich chce zavděčit papeži. Za kardinálský kobouk?

„Musíme být obzvlášť ostražití,“ říká Marquant, protože biskupové „téměř systematicky“ navrhují řešení, která vůbec nejsou řešeními, ale podivnými kombinacemi a směsí, kdy se prvky Novus Ordo mají začlenit do tradičního obřadu, nebo dokonce že se svátost má udělovat v latině, ale v novém obřadu.

„Naše odpověď zní jednoduše: Ne!“, říká Marquant.

Jde o obranu tradičního obřadu jako celku, v němž je každá část důležitá a nelze ji libovolně tříštit. Pro přímo postižené věřící, kteří jsou vymetáni koštětem, jde navíc o to, aby „neztratili ani kousek půdy“. Proto bude odpor pokračovat: v sobotu před apoštolskou nunciaturou, v neděli skupina Tradice 14 s růžencem v Notre-Dame du Travail, Gardiens de la Tradition (Strážci tradice) v úterý a ve čtvrtek s růžencem před arcibiskupským ordinariátem a ve středu s růžencem v Saint-Georges de la Villette.

Totéž platí podle Marquanta pro věřící v diecézi Saint-Germain-en-Laye, kteří jsou nuceni každou neděli slavit „divokou“ mši svatou v ulici Armagis, ale nevzdají se.

Text: Giuseppe Nardi
Obrázek: Notre Dame de Chrétienté