Žádná mše pro Bindena

Vatikán odmítl účast prezidenta Joe Bidena na ranní mši, kterou měl papež František v úterý 15. června. Vatikánský zdroj to sdělil Národnímu katolickému registru.

Biden, který byl v Evropě na několika setkáních na vysoké úrovni, měl ten den ráno volno, aby se poprvé setkal s papežem Františkem jako prezident Spojených států. Prezidentův doprovod navrhl Bidenovi, aby se brzy ráno zúčastnil mše s papežem, ale Vatikán návrh zamítl poté, co zvážil dopad, který by mohla mít účast Bidena na probíhající diskuse v americké biskupské konferenci.

Američtí biskupové se sešli ve středu 16. června a hodlají hlasovat o textu a vytvoření výboru, který by měl vypracovat dokument o eucharistické soudržnosti. Americká biskupská konference zvažuje, zda zakázat eucharistii těm, kteří stejně jako Biden upřednostňují zákony o potratech. Biden, druhý katolický prezident Spojených států po Johnu F. Kennedym, řekl, že on osobně je proti potratům, ale podporuje zákony, které je legalizují.

Prezident Biden z Bruselu, kde se zúčastnil schůzky G7, proto jel přímo do Ženevy na summit s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

Nynější americký viceprezident Biden se poprvé setkal s papežem Františkem v září 2015, kdy papež navštívil Spojené státy, aby se zúčastnil Světového setkání rodin ve Filadelfii.

Následující rok, 29. dubna 2016, odjel Biden do Vatikánu na summit o regenerační medicíně, kde chválil papeže Františka a podpořil globální iniciativu v oblasti péče o rakovinu.

Biden zahájil svůj projev ve Vatikánu vzpomínkou, jak ho František během své návštěvy Spojených států utěšoval při ztrátě jeho nejstaršího syna Beaua, který zemřel minulé léto ve věku šestačtyřiceti let na rakovinu mozku.