Vražda katolické novínářky v Jerizalémě

V Jeruzalémě zuří kontroverze kvůli smrti katolické novinářky Shireen Abu-Aklehové, která byla zabita střelbou (odpovědnost izraelské armády je stále zřejmější), a kvůli zásahu izraelské policie při jejím pohřbu.

Jestliže k zabíjení Palestinců izraelskou armádou dochází za lhostejnosti západních vlád a médií bohužel často (v posledních dnech byli na Západním břehu Jordánu zastřeleni dva teenageři ve věku 15 a 16 let), případ Širín Abú-Aklehové nabývá zcela zvláštního aspektu.

Vražda se odehrála ve stále napjatější atmosféře mezi vládou v Tel Avivu a křesťanskými komunitami, zejména komunito katolickou, k níž patřila i novinářka, pokřtěná v řeckokatolickém kostele v Betlémě a poté členka růžencových sester. Již několik let roste nepřátelství vůči křesťanům, jejich přítomnosti v jeruzalémském Starém Městě, neboť toto místo je cílem vládou podporovaných osadníků,.

Policejní útok na pohřební průvod byl brutální. Do události byla zapojena i pohotovost nemocnice svatého Josefa, kde byla zřízena pohřební komora. Jak upozorňuje článek AsiaNews, tón prohlášení latinského patriarchátu a dokonce i zástupce Svatého stolce proti policejnímu násilí byl velmi ostrý a byl výrazem hlubokého rozhořčení, které se mezi křesťanským obyvatelstvem Svaté země rozšířilo .

Zdroj: centrostudifederici.org