Vesmírný úspěch Nasa


Dimorphos

V noci z pondělí 26. na úterý 27. září, kdy byla pozornost Italů stále upoutána výsledky voleb, se společnost Nasa zapsala do historie a italská družice LiciaCube tento úspěch natočila v přímém přenosu. Americké vesmírné agentuře se totiž poprvé v historii podařilo zasáhnout a odklonit asteroid. Jedná se o praktickou ukázku toho, že planetární obrana je možná. Doposud se s ním setkáváme pouze ve vědeckofantastických filmech.

Dne 24. listopadu 2021 NASA zahájila misi Dart. Znamená „šipka“, ale je to zkratka pro Double Asteroid Redirection Test. Cílem je, jak už název napovídá, posunout dráhu malého systému dvou planetek, z nichž jedna obíhá kolem většího nebeského tělesa. Vybrány byly Didymos, obrovská skála ve tvaru kosočtverce o průměru 780 metrů, a její „satelit“ Dimorphos o průměru 160 metrů. Vzdálenost obou asteroidů od Země je 11 milionů kilometrů. Byly vybrány, protože nebyly na kolizním kurzu se Zemí. Stejně tak by se jimi nestaly ani po zkoušce, ať už by byl její výsledek jakýkoli. Aby se Dimorphos vychýlil z oběžné dráhy, musel by do něj narazit satelit o hmotnosti něco málo přes půl tuny. Kontrola ze země by byla nemožná. A ve skutečnosti za kormidlem vesmírné lodi nesedí žádný Bruce Willis jako ve filmu Armageddon. NASA proto musela nainstalovat samočinný systém, který by dokázal cílový asteroid rozeznat a zasáhnout ho s velkou přesností. Při operaci nebyly použity žádné výbušniny.

V noci z 26. na 27. září (pro ty, kteří čtou tento článek, včera) byl experiment úspěšný. Družice mise Dart zasáhla Dimorphos téměř dokonale (17 metrů od jeho geometrického středu) relativní rychlostí 23 000 km/h. Náraz byl natolik silný, že vychýlil dráhu nebeského tělesa. Palubní kamera vše natáčela až do okamžiku před nárazem, pak byla zničena spolu se zbytkem družice. Výbuch místo toho natočili Italové. Úkolem Italské kosmické agentury bylo právě sledovat s družicí LiciaCube (odpojenou od střely dva týdny před dopadem) celé přiblížení a útok střely a udržovat vzdálenost 50 km. První snímky již dorazily na Zemi a byly zpracovány vesmírnou agenturou a turínskou společností Argotec, která satelit postavila. I zde se potvrdil úspěch: na fotografiích jsou vidět následky výbuchu.

Je to pro lidstvo velký krok? Údaje o nové dráze zasaženého meteoritu budou sledovány a vypočítány v následujících týdnech. Za čtyři roky se do oblasti obou planetek vydá nová mise, tentokrát Evropské kosmické agentury (ESA), která bude provádět další studie. Již včera shromážděné údaje však postačují k tomu, aby bylo možné konstatovat, že se jednalo o úspěch. V podstatě jsme přišli na to, jak asteroidy vychýlit, aby nedopadly na Zemi. A pokud Dimorphos, vybraný pro test, nebyl přímou hrozbou pro naši planetu, mohla by jí být jiná nebeská tělesa. „Pozemšťané by od nynějška měli spát klidněji,“ shrnula to Elena Adamsová z Laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse, odkud byly operace v přímém přenosu sledovány.

Je to také úspěch, který jde kulturně proti hlavnímu vědeckému proudu posledních dvou desetiletí. V této zkoušce se člověk konečně dozvěděl něco víc o tom, jak se bránit přírodě, a připravil se na boj s nepřítelem (asteroidem), který byl dosud považován za nepřemožitelný, neodvratný, za konec světa. V posledních dvou desetiletích se však vědecký výzkum vyznačuje studiem projektů, jak se bránit přírodě proti člověku. Stačí říci, že naprostá většina řešení navržených pro boj s globálním oteplováním navrhuje určitou formu deindustrializace, a to až po nejextrémnější hypotézy de-natality. I ve vědeckofantastických filmech převládá představa světa zničeného člověkem a jeho „arogancí“ vůči přírodě. Přemýšlet o tom, jak snížit dopad člověka na planetu, se stalo synonymem „moudrosti“. Včera jsme se konečně dozvěděli, jak ochránit člověka před nárazem nepřítele z vesmíru.

La Nuova Bussola Quotidiana