Velký příklad pro všechny

Na  obrázku vidíte celou čtvrtou stránku Osservatore Romano z 8. října.- Mario Palmaro, jehož pět knížek papežský list propaguje, je zde představen jako Velký příklad pro všechny.

Nevíme, zda se jedná o provokaci nebo nedopatření. Skutečnost je taková, že Mario Palmaro patří k nejbystřejším a nesmlouvavým kritikům nejen zesvětštělé církve, ale především papeže Františka.

Papežský deník   představuje mladého filozofa práva, který přednášel na akademické půdě filozofii a bioetiku. Současně byl velmi plodným katolickým spisovatelem a v posledním roku svého života mezinárodně známým a uznávaným bystrozrakým kritikem papeže Bergoglia. Jeden rok po jeho volbě přepadla Maria Palmara zákeřná nemoc, které podlehl ve věku 45 let.

Proč ho připomíná OR právě nyní? Není dnes výročí ani jeho narozenin ani jeho smrti. Narodil se 5. června 1968 a zemřel 9. března 2014. Jeho pohřeb v obřadech tradiční liturgie se konal jeden den před prvním výročím Františkova zvolení. Zanechal po sobě ženu a tři malé děti.

Je tu jen jediné výročí: 9. října 2013 uveřejnil Il Foglio jeho nezapomenutelný článek, který napsal se svým kongeniálním přítelem Alessandrem Gnocchim a který byl nadepsán: „Tento papež se nám nelíbí“. Za tento článek byli oba vyloučeni z okruhu spolupracovníků Radio Maria.

Stojí zato vrátit se k tomuto článku, už také proto, že tato četba může po roce a půl ověřit, zda jejich analýza odpovídá pravdě, nebo ne.

Corrispondenza Romana, Sandro Magister