Vatikán přestal udávat důvody odstoupení biskupů

                                                                         3. 10. 2016

24. srpna vyšel poslední vatikánský buletin, který oznámil odstoupení biskupa s udáním důvodu. Jednalo se o biskupa Mons. Alfredo Schäfflera, diecézního biskupa v Parnaíba v Brazílii: „podle kán. 401 § 1 Kodexu církevního práva“. Nadále se žádný odkaz na KCP neudává.

První biskup, kterého papež sesadil bez uvedení důvodu, je biskup Mario Oliveri z Albenga Imperia, jeden z italských biskupů, který se nejvýrazněji hlásil k tradici (viz). Proti tomuto biskupovi byla inscenována mediální kampaň, aniž by byly předloženy věcné důkazy. Hon na biskupa podporovali liberální kněží diecéze, kterým vadil biskupův kurs.

Všechno začalo tím, když v létě 2013 přijal do své diecéze františkány Neposkvrněné, kteří jsou perzekvováni rovněž bez udání důvodů. Biskup Oliveri jim svěřil tři poutní místa, kde zřídili své konvikty. Dovolil si poslat papeži dopis, ve kterém tyto řeholníky chválil a žádal o zrušení komisariátu.

4. června vydal Bergoglio motu proprio Jako milující matka, které mu poskytuje větší možnosti zasahovat proti biskupům ‚v případě selhání‘. Oliveri byl prvním biskupem, na kterého František své motu proprio a novou praxi aplikoval. Buletiny z 1., 7., 9., 12., 21., a 28. září už žádné důvody neuvádějí. List Italia Oggi k tomu poznamenal: „Mluví se o ochraně dat a soukromé sféry. Ve skutečnosti se tím ztrácí transparence“.

Katholisches.info