Varianta Omicron

Jihoafrická varianta, takzvaný „Omicron“, se objevila na scéně před několika dny a již všechny uvrhla v paniku, spíše kvůli apokalyptickým scénářům šířeným médii než kvůli skutečným znalostem, které o ní máme.

Už několik dní se o ní mluví téměř apokalypticky: nová varianta se objevila v daleké Jihoafrické republice a už jen slovo varianta vyvolává v médiích od počátku pandemie scénáře jako z noční můry. Jen si vzpomeňte, jak se Delta využívala celé měsíce.

Jihoafrická varianta dostala název Omikron, patnácté písmeno řecké abecedy, právě proto, že existuje patnáct oficiálně kódovaných variant. Ve skutečnosti existuje několik dalších podtypů a není na tom nic divného: Covid je neustále mutující virus. Čím více se virus šíří, tím více mutací může prodělat.

Podle různých vědců, včetně virologa Van den Bosche, bývalého zaměstnance Nadace Billa a Melindy Gatesových, masová očkovací kampaň významně přispívá k výskytu nových variant. Když se v minulých dnech začala šířit hrůzostrašná kampaň o Omicronu, o jejíž existenci jihoafrické zdravotnické úřady poprvé informovaly 24. listopadu, vláda Kapského Města vyjádřila rozhořčené překvapení nad mediálními výpady proti své zemi a uvedla, že když už, tak by se mělo poděkovat excelentnímu jihoafrickému vědeckému výzkumu, který tuto mutaci Covidu odhalil. Jeden z představitelů Africké unie řekl BBC, že za vznik této varianty jsou zodpovědné rozvinuté země.

WHO v reakci uvedla, že počet případů této varianty, původně pojmenované B.1.1.529, se zřejmě zvyšuje téměř ve všech provinciích Jihoafrické republiky. „Tato varianta má velké množství mutací, z nichž některé jsou znepokojivé,“ uvedl v pátek orgán OSN pro veřejné zdraví ve své zprávě. „První potvrzená infekce B.1.1.529 pochází ze vzorku odebraného 9. listopadu.“

WHO uvedla, že bude trvat několik týdnů, než se zjistí dopad nové varianty, protože vědci stále pracují na tom, aby zjistili, jak je přenosná. Vysoký britský zdravotnický úředník varoval, že vakcíny budou proti nové variantě „téměř jistě“ méně účinné. Profesor James Naismith, strukturální biolog z Oxfordské univerzity, však dodal: „Je to špatná zpráva, ale není to soudný den.“

Šéf Jihoafrické lékařské asociace nakonec pro BBC uvedl, že dosud zjištěné případy v Jihoafrické republice, kde je 24 % plně očkované populace, nejsou závažné, ale že vyšetřování této varianty je stále ve velmi raném stádiu.

Jak vypadá tento Omicron? „Pacienti si stěžují především na rozsáhlou bolest a únavu. Jedná se o případy, které většinou nevyžadují hospitalizaci,“ uvedla Dr. Angelique Coetzeeová z jihoafrického úřadu pro veřejné zdraví. Na druhé straně pandemický guru Anthony Fauci uvedl, že ačkoli zprávy WHO k nové variantě vyvěšují „červenou vlajku“, je možné, že vakcíny by mohly fungovat i jako prevence této hrozby.

Stručně řečeno: situace je téměř schizofrenní, protože se objevují protichůdná sdělení o její závažnosti.

V tomto scénáři se objevil první italský případ, v neděli 28. listopadu. Pouhé čtyři dny po oznámení existence varianty je Itálie již schopna ji laboratorně identifikovat. U případu 0 Omicron byl proveden náhodný stěr. Teoreticky mohl tento pán, řádný držitel zeleného certifikátu, v těchto a následujících dnech virus rozšířit.

To jasně ukazuje marnost Draghiho přihrávky. Abychom epidemii zastavili, mohli bychom rovnou podrobit všechny lidi kontrolním stěrům bez ohledu na to, zda jsou očkováni, nebo ne.

Italský případ 0 vyvolává řadu otázek: zdá se, že muž, který se nakazil Covidem, si zatím vede dobře: je ve fiduciární domácí izolaci. Zastánci ultraočkování se již radovali a tvrdili, že muž je asymptomatický právě proto, že je očkovaný. Člověk může být jen rád, pokud profylaxe funguje a člověk méně onemocní, ale je fakt, že očkování nezabránilo tomu, aby se nakazil Covidem a následně ho přenesl: nakazil všechny členy své rodiny, včetně těch, kteří byli očkováni.

Muž, který se nakazil Covidem ve verzi Omicron, je navíc asymptomatický, stejně jako jihoafričtí pacienti. Přesto Ursula von der Leyenová právě prohlásila, že „závod proti variantě Omicron je závodem s časem“. Zatím se nerozhodli, zda zdůrazňovat fantomovou hrozbu, nebo vychvalovat absolutní účinnost vakcín. Nechte je rozhodnout.

Paolo Gulisano -Nuova Bussola Quitidiana