Vánoční jedle na Svatopetrském náměstí nebude

Stříbrná jedle (na obrázku) měla být pokácena v pondělí a zkrášlit Svatopetrské náměstí v Římě během vánočních svátků. Petice soudce a amatérského fotografa však tento plán – ve jménu ochrany přírody – zhatila.

(Řím) Vánoční strom plánovaný na Svatopetrském náměstí letos nebude dodán do Říma, ale bude nahrazen jiným stromem. Zajímavá změna programu ve svérázné době.

Příběh muže, který chtěl zachránit stříbrnou jedli, jež měla být poslána do Vatikánu na vánoční výzdobu Svatopetrského náměstí, obletěl celý svět. A skutečně, nebude pokácen „jeho“ strom, ale jiný.

Dario Rapino je fotograf přírody, autor knih a jako civilní soudce také uznávaný právník. Dva roky se snažil zabránit pokácení jistého stromu v obci Rosello, který byl určen pro náměstí svatého Petra. Za tímto účelem získal podporu WWF, se kterou spolupracoval již dříve. Fotograf přírody odsoudil záměr pokácet strom jako „arboricid“. Nyní to oznámil sám Rapino, který se „ze spolehlivého zdroje“ dozvěděl, že obec Rosello strom, který je pro něj důležitý, nepokácí.

„Region Abruzzo poskytl další strom, nikoli stříbrnou jedli,“ řekl Rapino místním novinám. Nový strom podle něj pochází ze školky Palena, z místa, kde se kácely stromy. Rapino je rád, že se mu podařilo „zachránit staletou rostlinu“ To je „důvod k velké radosti“. Soudce prozrazuje, o co se jedná, ve vedlejší větě. Jeho „vítězství“ bylo „zastíněno“ skutečností, že na Svatopetrském náměstí se kácel další strom. Zvyk stavět vánoční stromek označuje za „kmenovou tradici, která musí dříve či později skončit“.

Historie vánočního stromku viz: Vánoční stromek pochází z Geismaru – pohanský nebo křesťanský?

Rapino se do boje za stříbrnou jedli pustil před dvěma lety dopisem papeži Františkovi. Tvrdí, že přesnou lokalizací dokázal, že jedle se nenachází v Abruzzách, ale na území sousedního regionu Molise, a proto je povolení k jejímu pokácení neplatné. Dne 15. září 2020 obdržel potvrzení o přijetí z Vatikánu. Jeho bojový duch se probudil, když místostarosta Rosella oznámil, že obec Abruzzo dá papeži vánoční strom na Svatopetrském náměstí na rok 2022 a vybere pro něj stříbrnou jedli. Rapino uvedl, že všechny jedle v oblasti jsou v přírodní rezervaci a nesmějí se kácet.

V dopise papeži Františkovi připomněl jeho encykliku ‚Laudato si‘ o vztahu člověka a přírody a o tom, že člověk by si neměl brát ze svého životního prostředí více, než potřebuje. Požádal papeže, aby zabránil kácení stromu, protože je důležitý „se všemi svými funkcemi pro ekosystém“. Nedostal však žádnou odpověď.

V pondělí ráno zabránili karabiniéři z příslušného lesního úřadu v Molise na základě Rapinova udání kácení jedle bělokoré. Vyhrál, protože čas běží. Má-li být strom na Svatopetrském náměstí vztyčen včas, musí být pokácen nyní a převezen do Říma. Vyjasnění sporné otázky nesnese odkladu.

O čem Rapino a řada médií, která mu poskytla dostatek prostoru, neinformovala: Je pravda, že jedle bělokorá, která není stromem středomořského jihu, byla kdysi na Apeninském poloostrově rozšířenější než dnes, pak byla kácením a zalesňováním vytlačena bukem. Jedle bělokorá však není tak vzácným stromem, jak by se mohlo zdát z tohoto kuriózního příběhu. Jen v malém regionu Molise se nachází porost o rozloze téměř 1000 hektarů. V Rosellu v Abruzzu, kde se nachází rozsáhlý háj jedle bělokoré, se nachází také nejvyšší jedle bělokorá v Itálii, která měří 45 metrů. Vzhledem k tomu, že tato dřevina snáší letní sucho lépe než buk, který jí byl dlouho dáván přednost, mohla by se brzy opět rozšířit.

Podnětnější je, aniž bychom se odvolávali na zaneprázdněného fotografa přírody, jehož přesné motivy neznáme, že lze obecně konstatovat, že když pravé náboženství zanikne, nevznikne vakuum, ale na jeho místo nastoupí náboženství náhradní. Jeden z nich se nazývá ekonáboženství. V současnosti nabývá podněcována médii a bohatými miliardářskými nadacemi obzvláště podivných a bizarních forem, včetně vzniku ekoterorismu. Postupnost v díle stvoření se nebere v úvahu a v mnoha případech se přestává uznávat sám Bůh. Na jeho místě stojí modla Gaia, která je považována za „Matku Zemi“ a – v tomto bodě to začíná být opravdu nebezpečné – která si váží života lidské bytosti méně než přehnaná „přírodní věda“.

Podnětnější je, aniž bychom se odvolávali na zaneprázdněného fotografa přírody, jehož přesné motivy neznáme, že lze obecně konstatovat, že když pravé náboženství zanikne, nevznikne vakuum, ale na jeho místo nastoupí náboženství náhradní. Jeden z nich se nazývá ekonáboženství. V současnosti nabývá podněcována médii a bohatými miliardářskými nadacemi obzvláště podivných a bizarních podob, včetně vzniku ekoterorismu. Postupnost v díle stvoření se nebere v úvahu a v mnoha případech se přestává uznávat sám Bůh. Na jeho místo přichází modlářská Gaia, která je považována za „Matku Zemi“ a – v tomto bodě to začíná být opravdu nebezpečné – život člověka je méně ceněn než přehnaná „ochrana přírody“, která člověka absurdně vylučuje.

Text: Giuseppe Nardi