Ukrajinská protiofenzíva

Ukrajinská protiofenzíva na jižní frontě, která byla v Kyjevě několik měsíců označována za rozhodující zlom v konfliktu, začala 29. srpna a jejím cílem bylo získat zpět alespoň část Chersonské oblasti. Po týdnu si lze na základě kusých zpráv ukrajinského a ruského vedení jen těžko udělat přesný obrázek o vývoji na bojišti.

Útok byl zahájen ve třech směrech podél 160 kilometrů dlouhé jižní fronty, ale nezdá se, že by kyjevské síly dosáhly nějakých rozhodujících výsledků proti obranným liniím, které od loňského dubna vybudovala ruská vojska a které v posledních týdnech posílily nové jednotky přicházející z jižního Ruska přes Kerčský most a Krym, rozmístěné převážně na východním břehu Dněpru. 29. srpna oznámil poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč ve videu, že ukrajinské jednotky prolomily ruskou obranu v několika sektorech bombardováním trajektů, které Ruská federace používá k zásobování předmostí vytvořeného v březnu na západním břehu Dněpru, kde mají Rusové údajně 20 000 bojovníků.

Ve stejný den ukrajinské, ale proruské úřady Chersonské oblasti přiznaly útoky a bombardování osady Nová Kachovka, kde se nachází elektrárna a říční přístav na Dněpru, odkud na západ od řeky vyplouvají zásoby pro moskevské jednotky. Vzhledem k tomu, že mosty přes Dněpr jsou neustále terčem útoku raketometů dlouhého doletu, které Ukrajincům dodávají USA, Velká Británie a Německo, útok na trajekty a říční přístav potvrzuje, že cílem Kyjeva je vyvinout tlak na ruské jednotky umístěné západně od řeky a pokusit se omezit jejich zásobování. Potvrzuje se klíčová role vodních cest v této bitvě: zdá se, že počáteční ukrajinský postup přes řeku Ingulec (přítok Dněpru) ztratil po dosažení obcí Suchý Stavok, Lozove, Kostromka a dále na východ vesnice Vysokopillia útočnou dynamiku, ale zdá se, že prozatím neohrozil ruskou obranu.

Stejně jako Ukrajinci usilují o izolaci ruských sil rozmístěných za Dněprem, tak se Rusové snaží odříznout kyjevskou brigádu, která překročila Ingulec, od ukrajinského týlu. Opět žádný „bleskový útok“. Včera Arestovyč uvedl, že armáda osvobodila několik osad na západním břehu Dněpru. „Jedná se o jemné pohyby na mapě. Zahájení protiofenzivních akcí na několika úsecích fronty z naší strany však svědčí o změně celkové situace.“ Arestovyč rovněž uvedl, že ruské síly na pravém břehu Dněpru jsou v „operačním obklíčení“, a předpověděl, že do měsíce bude jejich pozice „mimořádně obtížná“.

Jak se ukázalo již dříve, Arestovič obvykle poskytuje propagandistické informace, které jsou užitečné pro posílení morálky, ale mají jen malý vliv na realitu na bojišti. Po oznámení Moskvy, že ukrajinská ofenziva selhala, označil 30. srpna ukrajinský útok za „pomalou a plánovanou operaci“, nikoli za „rozsáhlou ofenzivu“, která „nebude rychlá“, ale úspěšná. Kromě 4 nebo 5 mechanizovaných brigád prý Ukrajinci za ruskými liniemi zaměstnávali také týmy diverzantů a speciálních jednotek, které už dávno pronikly na Krym a na Moskvou kontrolovaná jižní území, jak ukázaly některé dynamitové akce. 30. srpna ukrajinská tisková agentura UNIAN a místní internetové stránky Most (o nichž informoval deník Moscow Times) informovaly o přestřelkách v chersonských čtvrtích Pivničnyj a Tavrijskij a u věznice v jižní části města. Kirill Stremousov, vysoký úředník Ruskem jmenované správy, řekl ruské tiskové agentuře TASS, že ten den byli poblíž čtvrti Tavrijskij zabiti ukrajinští špioni a sabotéři.

Rusové od večera 29. srpna hlásili, že útok odrazili a způsobili nepříteli těžké ztráty, přičemž za 24 hodin na celé jižní frontě mezi Mykolajivem a Kryvým Rhem padlo přes 1 200 Ukrajinců. Vysoké ztráty mezi Ukrajinci byly podle Rusů zaznamenány i v následujících dnech. Předběžná bilance zveřejněná Moskvou uvádí, že v protiofenzívě zaznamenaly ukrajinské síly v období od 29. srpna do 4. září ztráty přesahující 3 000 osob, přičemž bylo zničeno 141 tanků, 125 pásových bojových vozidel, 76 kolových bojových vozidel, 27 ozbrojených vozidel 4×4, 17 raketometů, 5 bojových letadel a 3 vrtulníky. Osm zraněných ukrajinských vojáků, kteří se bojů zúčastnili, sdělilo listu Wall Street Journal, že boje na jihu země jsou stále prudké a ruské síly se snaží odrazit ukrajinskou protiofenzívu masivním nasazením techniky. „
Vrhají na nás všechno, co mají,“ řekl dvaadvacetiletý voják, podle něhož mají ruské síly „hodně vybavení, ale málo mužů“ a brání se dělostřelectvem, tanky, vrtulníky a minomety. Noviny informovaly o značném přílivu zraněných do „nemocnice na jihu Ukrajiny“.

Ze snímků, které kolují po kanálech Telegramu, vyplývá, že Ukrajinci mají v poli starou obrněnou techniku, kterou nedávno obdrželi od spojenců, například tanky T-72 a bojové pásové transportéry BMP-1 dodané Polskem a M113 darované dalšími zeměmi NATO, z nichž některé Rusové ukázali, jak je vytrhávají nepříteli. Z Pentagonu v posledních dnech zazníval „opatrný optimismus“ ohledně ukrajinských operací, ale bitva o Chersonskou oblast zřejmě zvýrazňuje kritický stav protivníkových sil. Rusové prozatím nemají dostatečné síly, aby vyrovnali početní nevýhodu proti nepříteli, ale nasazují jednotky, které jsou lépe připravené, lépe vybavené a umístěné na výborných obranných pozicích. Ukrajinci nasadili nejnovější dodávku obrněných vozidel od spojenců z NATO, ale zatímco nasazují více stíhaček než Rusové, využívají brigády Národní gardy složené v mnoha případech z nedostatečně vycvičených rekrutů. Silnou stránkou kyjevských vojsk je schopnost zasáhnout hluboko do ruské infrastruktury, velitelství a logistických skladů a snažit se vyčerpat nepřítele v první linii i v týlu. Přimět ho k ústupu ze západního břehu Dněpru.

V sázce (vojenské, politické i symbolické) je město Cherson, jehož dobytí Ukrajinci by Zelenskému umožnilo vyhlásit začátek znovudobytí ztracených území, a stabilizovat tak jižní frontu podél Dněpru. Pro Moskvu je stabilní kontrola nad Chersonskou oblastí důležitá jednak proto, že by umožnila konání referenda o připojení k Ruské federaci, jednak proto, že odtud pochází voda, která zásobuje Krym.

Pokud nedojde k rozhodujícímu ukrajinskému náporu nebo protiútoku ruských sil, může bitva trvat ještě několik týdnů, stejně jako může skončit během několika dní, pokud Kyjev nebude mít dostatečné síly a prostředky, aby nahradil své ztráty a udržel tlak na ruské linie. Podle analýzy, kterou zveřejnil Wall Street Journal, bude probíhající protiofenzíva stát Ukrajince vysokou cenu v lidech a prostředcích bez ohledu na konečný výsledek.