Setkání Bergoglio – Pagliarani

Americký distrikt Společnosti svatého Pia X. v nejbližší době zveřejní prohlášení k tomuto setkání. V úterý 8. února přijal papež František na audienci otce Davide Pagliaraniho. Od jeho zvolení je to poprvé, co se nový generální představený Společnosti svatého Pia X. setkal se současným papežem. Předtím měl Mons. Fellay možnost setkat se s papežem Benediktem XVI. (29. srpna 2005) a papežem Františkem (1. dubna 2016). Pokud jde o msgre Lefebvra, setkal se s Pavlem VI. a Janem Pavlem II.

Tato návštěva podtrhuje přetrvávající vztahy mezi Svatým stolcem a Bratrstvem svatého Pia X., které nebyly nikdy přerušeny, i když v letech 1988-2000 prošly obdobím ochlazení. Zdá se, že to ukazuje, že pozornost, kterou papež věnuje hnutí msgre Lefebvra, se nemění. Argentinský papež postupně udělil členům Bratrstva svatého Pia X. fakultu zpovídat, oddávat, svatořečit, soudit v první instanci atd.

Italský kněz Pagliarani byl šest let představeným argentinského semináře bratrstva. V jeho řízení mu stále pomáhá Mgr. de Galarreta, argentinský občan, jeden ze čtyř biskupů vysvěcených Mgr. Lefebvrem, a P. Bouchacourt, který se s kardinálem Bergogliem několikrát setkal, když oba pobývali v Buenos Aires.

Chiesa e post concilio