»S římskou teologií je konec«

                                                                         13. dubna 2016

Katolický teolog a nyní vedoucí liberálně levicového listu Der Standart představil 13. dubna klíč k Amoris laetitia. Ten klíč spočívá v tom, co v novém dokumentu není napsáno, a to je

„Rozloučení s učitelským úřadem“.

Autor byl až do roku 1999 úzkým spolupracovníkem kardinála Schönborna.

Schönborn představil dokument nejen z pověření papeže, ale z části jako svůj vlastní rukopis. První odstavec sporné osmé kapitoly začíná slovem „Gradualita“, klíčovým slovem, se kterým Schönborn vystoupil při první synodě 2014.

Podle Schönborna neexistují ve vztazích mezi dvěma lidmi žádné neregulérní situace, nýbrž jen gradualita (stupňovitost) v uskutečňování manželského ideálu. Tato koncepce byla už dříve kritizována jako relativistické zrušení svátosti manželství, a přesto si našla cestu do papežského dokumentu.

„S římskou teologií je konec“

Podle Bergmanna představuje Amoris laetitia jen minimální pokrok. Pozitivní je ovšem skutečnost, že papež zahajuje rozchod s učitelským úřadem. Papež se vyjadřuje jako kazatel, v lyrických obratech, cituje spisovatele, působí pedagicko psychologicky, a jen výjimečně teologicky. Tak dospívá Bergmann z závěru: S římskou teologií je konec.

Pak referuje o „vídeňské praxi. O této 15leté praxi hovořil Schönborn ve své prezentaci exhortace 8 dubna.

„Schönborn   žil v neposlušnosti“

Ve vídeňské diecézi pod vedením kardinála Schönborna existovala dlouholetá praxe, která „šla fakticky proti linii Říma, a Schönborn tak žil jako neposlušný syn církve“, dokonce tak daleko, že mohl žehnat rozvedené páry, až se tato praxe stala i v Římě legitimní.

Tak se ukazuje, že se vyplácí být dlouhodobě neposlušný, protože se později z toho stane běžná praxe. To pak nyní může pokračovat v jiných oblastech, jako je žehnání homosexuálních svazků. Vídeňská praxe se týká i této oblasti.

Bergmann spatřuje v Amoris laetitia záměrnou rezignaci na moc. Papež tak skutečně rezignuje na svou moc. Tato rezignace se nyní musí rozšířit do místních církví, aby nezůstalo jen u „výzev“ a nedocházelo k návratu do dřívějšího stavu.

Martha Berger-Weinzl  katholisches.info