Reakce kardinála Burkeho na neoprávněnou kritiku

Některá média zneužila toho, co kardinál Burke řekl listu Il Foglio. Kardinál na to poukázal v rozhovoru pro internetovou stránku „LifeSiteNews“:

„Jako kněz, biskup a kardinál jsem usiloval výhradně o to, abych sloužil církvi našeho Pána v pokorné poslušnosti vůči učitelskému úřadu a Svatému otci. Zbytečné nejasnosti o mých motivech mi v této službě nepomáhají, zvláště tehdy, když jde o zásadní a principiální otázky. Jsem hluboce přesvědčen, že loajálně sloužíme i tehdy, když v souladu s pravdou vyslovíme protichůdný názor, a že sloužíme jen tehdy, když mluvíme ve smyslu své povinnosti a jasně ve shodě s vlastním svědomím.

Netvrdil jsem, že papež František uškodil církvi. Interview, který už byl doslovně zveřejněn, dokazuje, že jsem mluvil o tom, že škodu způsobil nedostatek jasnosti ve věci, jaký postoj zaujímá Svatý otec v otázkách manželství a svatého přijímání. Právě z toho důvodu jsem na závěr řekl, že nedostatek jasnosti by mohlo odstranit jen osobní vyjádření Svatého otce.

Je smutné, že tento zmatek, který kolem tohoto interview vznikl, byl zneužit k tomu, aby odpůrci tézí kardinála Kaspera byli prezentováni, jakoby je vedlo osobní nepřátelství vůči Svatému otci. Tak tomu není, i když taková interpretace nepochybně slouží těm, kteří si tak přihřívají svou ideologickou polívčičku, aby vyvolali tento dojem.“

kath-net