Radikální přestavba institucí i nauky

                                                                                    21. 10. 2016

27. října bude v Papežském institutu Jana Pavla II. pro manželství a rodinu zahájen nový akademický rok. Tento institut bude ovšem mít zcela jinou tvář, než s jakou ho založil Jan Pavel II. Institut měl chránit katolickou nauku a katolickou rodinu a manželství proti duchu tohoto světa. Jorge Bergoglio odbourává toto jeho poslání právě proto, aby ho přizpůsobil duchu doby.

Zahajovací projev měl původě přednést kardinál Sarah, prefekt Kongregace pro bohoslužbu a posvátné obřady. Nestane se tak. Byl odstaven s odůvodněním, že projev pronese sám František.

Familiaris Consortio platilo včera – dnes máme Amoris laetitia

Institut založil Jan Pavel II. jako výsledek biskupské synody, ze které vzešlo Familiaris Consortio. Nyní se konala další dvojsynoda, která zplodila Amoris laetitia. Papežský institut se tedy musí přeorientovat na nový kurs. Tento „nový kurs“ je zřejmý již ze skutečnosti, že Bergoglio při svých synodách Papežský institut Jana Pavla II. nechal zcela stranou. Ačkoliv jeho osazenstvo představovalo přední odborníky na témata manželství a rodiny, k práci nebyl přizván jako expert ani jeden zástupce tohoto institutu. Kdo nezastává nově prosazovanou linii, musí se poroučet, i když zastává to, co církev vždy zastávala.

Papežský institut Jana Pavla II. zažil 15. srpna zemětřesení. Ředitel institutu Mons. Livio Melina, velmi kompetentní představitel církevní nauky o manželství, byl po desetiletém působení sesazen a na jeho místo nastoupil Pietrangelo Sequeri. Velkým kancléřem institutu se stal arcibiskup Paglia, který byl předsedou Papežské rady pro rodinu; tu nahradilo nové dikasterium pro laiky, rodinu a život. To všechno se odehrálo 15. srpna.

Jak uvádí Corrispondenza Romana, postrádá Sequeri jakoukoliv kompetenci v oblasti morální teologie. Jako fundamentální teolog vedl teologickou fakultu v Miláně, kde se proslavil jako garant progresismu. Nový velký kancléř spolu s Baldisserim, Bruno Fortem, biskupem Semerarem a dalšími reprezentují zásadní obrat v morální nauce církve. Nový prefekt dikasteria pro laiky, rodinu a život, Bergogliův protagonista Američan Farrel obdrží koncem listopadu kardinálský klobouk a už nyní prohlašuje, že rozvedeným a znovu civilně sezdaným musí být otevřeny všechny služby církve. Nikdo nesmí zůstat vyloučen.

Pozorovatelé hovoří o čistkách známých u latinskoamerických režimů, nebo chcete-li, za Stalina, nebo v severokorejské oblasti.

Katholisches.info a Corrispondenza Romana