Případ Marc Ouellet

V návaznosti na cestu papeže Františka do Kanady kard. Ouellet jeden z kandidátů na papežský stolec byl obviněn z obtěžování od jedné ženy. Obvinění je třeba prokázat, ale prohlášení Svatého stolce veřejné mínění neuklidňuje a šance, že se kanadský kardinál vrátí na seznam papežských kandidátů, se snižují na nulu.

Mons. Marc Ouellet

Ani ne měsíc po apoštolské cestě do Kanady přichází další bolest hlavy pro papeže Františka. Přesněji řečeno z dříve velmi katolického Quebecu, kde asi stovka údajných obětí sexuálního zneužívání podala hromadnou žalobu na místní arcidiecézi. Žalobci tvrdili, že byli zneužiti přibližně 80 duchovními.

Na seznamu obžalovaných je také jeden z nejvýznamnějších prelátů římské kurie, kardinál Marc Ouellet, který byl v letech 2002-2010 quebeckým arcibiskupem. Právě v tomto období se údajně odehrály události, z nichž ho obvinil jeden pastorační pracovník, kterému bylo v té době 23 let. Žena uvedla, že ji kardinál nejprve masíroval na konci charitativního oběda v Beauportu v roce 2008. O několik týdnů později, rovněž v rámci přátelského setkání, se F. (iniciála, kterou je údajná oběť v dokumentech označována) údajně cítila velmi nepříjemně, když si uvědomila, že ji Ouellet sleduje. Tím však zprávy nekončí: podle ženy kardinál o dva roky později překročil meze a pokusil se ji políbit, osahával ji a poznamenal, že „na malém mazlení není nic špatného“.

O aféře se F. rozhodla informovat Vatikán v dopise zaslaném papeži Františkovi v lednu 2021. Dopis vedl k zahájení předběžného vyšetřování, které však vyšlo najevo teprve před dvěma dny z komuniké Tiskové kanceláře Svatého stolce po zprávě o hromadné žalobě v Kanadě. Ředitel Matteo Bruni v nótě vysvětlil, že papež pověřil vyšetřováním otce Jacquese Servaise, který zjistil, že „neexistují dostatečné podklady pro zahájení kanonického vyšetřování sexuálního napadení“. Zprávu o předběžném vyšetřování proto Vatikán zveřejnil až poté, co už vše bylo bezvýsledné.

Vysvětlení Tiskového úřadu Svatého stolce však nestačilo kanadskému veřejnému mínění, které v následujících hodinách zpochybnilo spolehlivost interního vyšetřování. V téže občanskoprávní věci se píše, že „otec Jacques Servais má zřejmě málo informací a vzdělání v oblasti sexuálního násilí, kromě toho, že je pravděpodobně spolupracovníkem kardinála Marca Ouelleta“. Jezuitský teolog, kterého papež vybral pro tuto funkci, je totiž ředitelem Casa Balthasar v Římě a v této funkci se dobře seznámil se současným prefektem biskupského dikasteria, kterého i u příležitosti 30. výročí založení tohoto duchovního centra označil za „přítele“.

Všechna obvinění proti Ouelletovi je třeba prokázat a přicházejí více než deset let po údajných skutečnostech, ale způsob, jakým byla v Římě prověřována, přivedl quebeckou veřejnost na válečnou stezku, o čemž svědčí i slova mluvčího údajných obětí sexuálního zneužívání Rogera Lessarda, který řekl, že ho angažmá kardinála, původem z La Motte, „nepřekvapilo“. Skandál (který se netýká pouze Ouelleta) vypukl téměř měsíc po Františkových slovech v katedrále Notre-Dame v Quebecu, kde hovořil o „nové cestě“ pro církev v Kanadě „poté, co byla zraněna a šokována zlem, kterého se dopouštějí některé její děti“, a vyzval k „rázným krokům a nezvratnému boji“ v otázce sexuálního zneužívání.

Očekává se, že obvinění ze zámoří zmaří poslední šance, že by se kanadský kardinál opět objevil na seznamu papežských kandidátů pro příští konkláve, jako tomu bylo v roce 2013. Uvnitř Posvátných paláců se ještě před odhalením vyšetřování jeho osoby šuškalo o chystané výměně v čele biskupského dikasteria, přičemž 78letého Ouelleta měl nahradit současný „červený papež“, Filipínec Luis Antonio Tagle.