Prezident Trump ruší dosavadní proislámská tabu

1. Omezení vstupu muslimů do USA

Ve svém prvním dekretu oznámil americký prezident omezení vstupu obyvatel z vybraných islámských zemí, které představují pro USA riziko. Opatření je časově omezené a má posloužit k ověření nových bezpečnostních standardů. Zrušením neomezené migrace zdůraznil prezident význam státní suverenity.

Soudci se pokoušeli dekret blokovat, ale nakonec padlo rozhodnutí ve prospěch prezidenta.

2. „Islámský terorismus“

21. května následovalo zrušení dalšího tabu. Jako první západní hlava státu promluvil Trump otevřeně o „islámském terorismu“. Až dosud směla média, politici, kultura a škola mluvit i islámu jen pozitivně. Trump promluvil na toto téma přímo v Rijádu před samotným saudským králem a 55 šéfy vlád převážně islámských států, mezi kterých chyběl pouze představitel Íránu.

3. zrušené tabu: konec s přijetím k ramadánu

Poprvé za dvacet let od doby prezidenta Clintona nekonala se v Bílém domě na závěr ramadánu žádná oslava. Hilary Clintonová začala vyvíjet v roce 1996 aktivity, které připravily půdu pro oficiální přijetí muslimů. Bill Clinton (1993-2001) pozval 1999 poprvé oficiálně islámské hosty na závěr ramadánu do Bílého domu. Za Baraca Obamy se konávaly velké večeře s islámskými vůdci. Poprvé se však náhodou oslava ramadánu konala v Bílém domě již v roce 1805, když se právě nacházel v USA Hammuda al Husain z Tuniska. Trump omezil tento obyčej na písemné blahopřání muslimskému společenství bez jakýchkoliv osobních setkání.

katholisches