Paralelní synoda

                                                                             2. října 2015

Již několik dní rokuje tajná paralelní synoda

Oficiální synoda zatížená náhubkem restriktivní informační politiky svou činnost teprve zahájí, ale dvanáct dní už rokuje třicetičlenná Task Force (nátlaková síla) o synodních tématech.

František vidí, že své „nové milosrdenství“ synodní cestou zřejmě neprosadí, ba dokonce má obavy, aby synoda nepotvrdila katolickou tradiční nauku, pokud ne právně, tak alespoň morálně, a proto se snaží co nejvíce uvolnit, aby mu synoda nesvázala ruce.

Teprve dnes byl zveřejněn jednací řád. Dosud ho znali jen vyvolení, aby se mohli na jednání připravit, protože tato pravidla mají velký význam. Vatikanista Edward Pentin uvádí, že mnoho transparence nelze očekávat, tím spíše že tajná skupina svá jednání jíž zahájila.

Vystoupení synodní otců nebudou zveřejňována a diskuze se bude konat zcela za zavřenými dveřmi. To dává Františkovi a jeho přívržencům do ruky informační monopol.

                                                                                Villa Malta

Podle Tossatiho jedná již 12 dní ve Villa Malta, sídle časopisu Civiltà cattolica po vedením P. Antonia Sparada, vedoucího jmenovaného časopisu, zvláštní, převážně jezuitská třicetičlenná skupina. Ta má zajistit pro Františka a závěrečný postsynodní dokument argumenty k horkým tématům jako jsou znovuoddaní rozvedení, homosexuální páry a nové formy soužití.

KI