Papež poskytl nové interview

Řím: Pro jedny elektrizující, pro druhé mrazivé: papež František poskytl další exkluzivní rozhovor.

Nuno Santos, informační ředitel TVI a CNN Portugal, včera na sociálních sítích s potěšením oznámil, že zmíněná média získala Františkovo interview.

Příležitostí k nahrávání je Světový den mládeže, který se bude konat v Portugalsku v srpnu 2023.

„Skvělý okamžik!“

TVI a CNN Portugal brzy odvysílají exkluzivní rozhovor s papežem Františkem, který ve Vatikánu vedla novinářka Maria João Avillez.

V době změn v církvi je to velmi aktuální dokument.

Pro tým TVI a CNN, který jsem v Římě vedl, to byl nezapomenutelný profesionální zážitek, a to i díky papežově jedinečné osobnosti.“

O obsahu nového rozhovoru zatím není nic známo.

Seznam rozhovorů, které František poskytl, je dlouhý. Přesto do pontifikátu vstoupil s pověstí, že „nedává rozhovory“. Právě ty nejkontroverznější však byly vyhrazeny veřejnosti, ty, které vedl se svým přítelem, zednářským ateistou Eugeniem Scalfarim. Setkání nebo telefonáty probíhaly v soukromí. Neexistují žádní svědci, žádné filmové nebo zvukové záznamy, dokonce ani poznámky. Sám Scalfari vysvětlil svůj zvláštní způsob práce.

František nechal na Scalfarim, aby obsah jejich rozhovorů sdělil veřejnosti. To, co prozradil zakladatel deníku La Repubblica, jehož byl až do své smrti 14. července loňského roku redaktorem, vyvolalo všeobecný údiv, ale v církvi velké podráždění. Každé relevantní „poselství“, které Scalfari papeži přisoudil, se škrábalo do oblasti hereze nebo podkopávalo základy církve: Kristus není Bůh, hřích je de facto zrušen, peklo neexistuje, „nekonvertovat“, přijímání pro všechny, každý má své chápání dobra a zla, „je ctí být nazýván revolucionářem“, nová babylonská věž skrze obecnou mestici… (Podrobnější informace viz zde. ) Německý klasický filolog Heinz-Lothar Barth hovoří o „matoucí teologii“.

Proto se dodnes diskutuje o tom, zda František skutečně mohl říci to, co Scalfari šířil ve sloupcích listu La Repubblica. Sama hlava církve se k tomu nevyjádřila a vatikánští mediální představitelé se snažili omezit škody, přičemž mohli pouze popírat, aniž by to popřeli.

Kapitola Scalfariho rozhovorů s papežem Františkem, která se stala známou také jako „Scalfariho magisterium“, nebyla nikdy vyřešena a zůstává otevřenou ranou i po Scalfariho smrti.


Text: Giuseppe Nardi – Katholisches