Pan a paní biskupovi – První biskupský manželský pár anglikánů.

26. ledna uvedla anglikánská církev do úřadu první ženu jako biskupku. První biskupkou se stala Libby Lane. Druhou biskupkou je Alison White, manželka nynějšího anglikánského biskupa. Anglikánská církev má tedy také první biskupský manželský pár.

    Manželé Whitovi

Alison White představuje pro odpůrce svěcení žen prototyp toho, před čím již před čtyřiceti lety varovali: že po uspokojení jednoho požadavku budou následovat další. Při demokratickém hlasování to však tehdy většinový „střed“ absolutně odmítal. Fakta ale hovoří jinou řečí.

Diskuze o ordinaci žen začala v roce 1970. Po dlouhých a vášnivých debatách odsouhlasila generální synoda svěcení žen. Protože toto rozhodnutí ohrožovalo jednotu církve, bylo přenecháno jednotlivým církevním grémiím, zda chtějí toto svěcení odmítnout. 1994 byly vysvěceny první dvě ženy. BBC podpořilo tento trend seriálem The Vicar of Dibley o smyšlené postavě, která reprezentovala ideální „kněžku“.

                              Ordinace Libby Lane                                                   

První dvě kněžky se staly prvními dvěma biskupkami.

V roce 2005 následovala celá řada hlasování v generální synodě a byly překonány všechny překážky proti biskupskému svěcení žen. Vzhledem k přetrvávajícímu odporu trvalo několik let, než se věc prosadila v grémiích. V grémiích se tak dlouho hlasovalo, až vznikly nové většiny a nakonec bylo dosaženo všeobecného souhlasu.

Alison White byla v roce 1986 podjáhenkou, od roku 1987 jáhenkou. Obě tyto ženy se staly prvními kněžkami anglikánské církve a v roce 2015 se staly prvními biskupkami. Obě jsou vdané a mají po dvou dětech. Také Lane je sezdaná s anglikánským duchovním. V biskupském manželstvím s Frankem Whitem má ovšem Alison prvenství.

                                                                   katholisches.info