Pálí a vraždí – Mosul je bez křesťanů

                                                                                23.7.2016

                                                  Biskupství v Mosulu  v plamenech 

„Konec křesťanů na Blízkém Východě je předchutí pro mučednictví Západu. Mosul po ultimátu je bez křesťanů.“

Atentáty páchané muslimy se táhnou jako krvavá stopa Blízkým Východem, Severní Afrikou, Jižní Asií a mezitím i Evropou. Neuplyne den, aby nepřicházely zprávy o nových strašných činech. Minulý rok jeden z muslimů učinil v Rakousku z auta vražedný nástroj, dva lidi zabil a dvanáct těžce zranil. Nyní přichází na řadu Německo. Politici a média se snaží odvádět pozornost jiným směrem. Selhávají a nejsou schopni chránit ani varovat své občany. Současně s atentáty ve Francii a Německu přicházejí zprávy z Mosulu. Poprvé za 2000 let je Mosul bez křesťanů.

Tisíciletá historie

První křty v tomto městě na Tigridu v severním Iráku se konaly ještě v dobách apoštolů. Nyní je Mosul bez křesťanů, tak zní poselství chaldejského patriarchy Luise Raphalela I. Saka z 19. července.

                                                                               Obraz Matky Boží na zdi domu

Islámské milice provedly svou práci. Zmizeli nejen křesťané, ale také všechny kostely jako svědci dvoutisíciletých dějin, které daleko předcházejí vznik islámu. Ještě v roce 1650 tvořili zde křesťané převažující většinu. 1830 to byla ještě silná menšina představující asi třetinu obyvatel. V druhé polovině dvacátého století dochází k radikálnímu zlomu. Po americkém vstupu v roce 2003 zbyla asi čtyři procenta křesťanů. Před vznikem Islámského státu bylo jich v milionovém městě méně než 3000. Nyní jim byla zasazena „rána z milosti“.

Ultimátum z 19. července vyhnalo poslední křesťany

                                                                         Označené obydlí křesťanů

Od 10. června 2014 se velkoměsto nachází pod kontrolou džihádistů. Po dvou letech islámského teroru vydrželo zde jen 200 křesťanů. V mešitách byly o pátcích rozdávány letáky, které vyzývaly křesťany, aby opustili město, a to pod hrozbou těžkých následků.

Křestané se nejdříve zdržovali na určitém místě, kde jim bylo oficiálně sděleno, že nacházejí „pod ochranou Islámského státu a jsou tedy „dhimmis“, občany druhého řádu. Křestané z pochopitelných důvodů odešli a již se na daném místě neobjevili. Islámský stát to prohlásil za akt neposlušnosti a definitivní zlom. Nepřijímají-li ochranný pakt, zbývá jen meč. Nato byl křesťanům udělen „akt milosti“ vůdce Abu Bakra al-Baghdadího“, ve kterém se praví:

Vůdce věřících kalif Ibrahim-Allah – Alláh mu dej věčnou slávu – vás vyzývá, abyste do 10 hodin v sobotu 21. dne měsíce Ramadánu opustili území státu. Po uplynutí této lhůty je mezi námi a vámi pouze meč.

Domy křesťanů ve městě byly předem označeny symbolem „Nazaretští“. Po uplynutí lhůty bylo biskupské sídlo zapáleno.

„Pronásledují nás ve jménu svého náboženství. Nejsou to jen hrozby: pálí a vraždí.

Patriarcha s Římem sjednocené syrsko-katolické církve spěchal z Beirútu do Říma, kde byl ještě v sobotu přijat „ministrem zahraničí“ Dominiquem Mambertim. Patriarcha mohl jen potvrdit, že od pátku minulého týdne není v Mosulu žádný křesťan.

»Museli včera uprchnout. O všechno byli oloupeni. Byli vyprovozeni a vyhnáni do pouště.«

»Jsme součástí Iráku, Sýrie a Libanonu. Nebyli jsme sem importováni, žijeme zde po staletí a máme právo, aby se s námi jednalo jako s občany těchto zemí. Pronásledují nás ve jménu svého náboženství. Nejenže vyhrožují, ale pálí a vraždí.«

Ignatius Joseph III. Younan byl minulou sobotu zcela bez sebe, a to především pro chování Západu, který si stále ještě neuvědomuje nebezpečí, jaké mu hrozí, a nechává křesťany Blízkého Východu na holičkách. Na sesazení Saddáma Husseina stačily Američanům a jejich „Dobrovolné koalici“ pouhé tři týdny. Válku proti teroristům vede Mezinárodní aliance proti Islámského státu již dva roky bez viditelného výsledku, řekl patriarcha.

Ještě více než vojenské selhání udivuje patriarchu lhostejnost Západu:

»Konec křesťanských bratří na Blízkém Východě je předchutí pro mučednictví Západu.«

 Katholisches.info