Oficiální oznámení o pádu Soledaru, ukrajinské pevnosti na obranné linii Doněcké oblasti, vydalo ruské ministerstvo obrany teprve včera ráno. „Osvobození města Soledar od ukrajinských vojenských formací bylo dokončeno ve čtvrtek večer a je důležité pro pokračování úspěšných útočných operací ve směru na Doněck, protože plná kontrola nad Soledarem umožňuje přerušit zásobovací trasy ukrajinských vojsk do jihozápadního města Artemovsk“ (které Ukrajinci nazývají Bachmut).
O čtyřiadvacet hodin dříve oznámil na Telegramu ruský úspěch ve městě, o které se vedou spory již několik měsíců, šéf dodavatelů skupiny Wagner Jevgenij Prigožin, jehož bojovníci hrají hlavní roli v probíhajících operacích v doněckém sektoru.
Kyjev zatím pád města nepřiznal a drží se několika ohnisek odporu, která byla do včerejška stále aktivní, ale přinejmenším jeden pokus o ukrajinský protiútok byl ruskými silami v Soldaru rozdrcen, přičemž údajně bylo zajato několik stovek nepřátelských vojáků, kteří byli obklíčeni po klešťovém manévru provedeném kontraktory skupiny Wagner, ruskými výsadkáři a milicemi Doněcké lidové republiky.
Mezi zajatci je údajně mnoho zraněných, nemocných, v šoku a četné případy podchlazení a omrzlin. V Soledaru se situace pro Ukrajince zdála být zoufalá již několik dní poté, co ruské síly obsadily některé vesnice na severu a jihu města a ponechaly pouze únikový koridor na západ pro ústup ukrajinské posádky, která byla stále rozmístěna v centru města a jejíž počet se odhaduje na 500 až tisíc bojovníků. Koridor, který Rusové uzavřeli v noci na 10. ledna a uzavřeli v něm zbytky ukrajinské posádky, jak vyplývá i z některých videí natočených kyjevskými vojáky, kterým se podařilo dostat z úzkých dříve, než je ruské jednotky uzavřely.
Kyjevské úřady a evropská a italská média, která obecně nerada informují o ukrajinských porážkách a která ještě včera hovořila o bitvě u Soledaru jako o porážce Kyjeva a celé ukrajinské obranné linie v Doněcké oblasti, prozradily jen málo podrobností. Ke zhroucení ukrajinské obrany přispěly i nálety ruského letectva, které včera neúnavně zasahovalo oblasti Soledaru, jež jsou stále v ukrajinských rukou, a potlačovalo pokusy o protiútok.
Pokud jde o ztráty, které Ukrajinci v této bitvě utrpěli, nezávislé ruské zdroje uvádějí zprávy o zhruba 6/7 tisících mrtvých a 18 tisících zraněných a uvádějí, že mnoho opuštěných těl bylo nalezeno v labyrintu tunelů solných dolů, jako se to stalo v podzemí ocelárny Azovstal v Mariupolu. Ukrajinské vojenské zdroje odhadují, že bitva o Soledar stála Kyjev asi 14 praporů, zdroje citované Russia Today dokonce uvádějí 20/25 tisíc mrtvých a zraněných od loňského podzimu.
Podle Jána Gagina, experta na vojenskou politiku a poradce vlády Doněcké lidové republiky, dosahují ukrajinské ztráty 5 brigád, a to bez započítání četných zahraničních „žoldnéřů“, kteří se do bitvy zapojili. Tyto údaje nelze v současné době ověřit.
Aby Kyjev zmírnil dopad porážky, snaží se bagatelizovat význam Soledaru, který naopak zůstává klíčový pro udržení takzvané „druhé obranné linie Donbasu“, vybudované mezi Soledarem, Bachmutem a Siverskem během osmi let, kdy se kyjevští Ukrajinci a donbasští separatisté připravovali na rozsáhlý střet.
Angloameričané se také snažili zmírnit dopad ruského vítězství. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby ve Washingtonu prohlásil, že „boje na východní Ukrajině jsou tvrdé a nelítostné“, a dodal, že pokud Bachmut „padne“ do ruských rukou, „nebude to mít strategický dopad“ na válku a „nezastaví to“ Ukrajince v jejich úsilí získat zpět okupované území.
Ve skutečnosti pád Soledaru činí situaci kyjevských vojsk v Bachmutu (Artemovsku), vzdáleném 10 kilometrů jižněji, ještě nejistější. Pád Bachmutu (Artemovska) by mohl být neodvratný a donutil by Ukrajince k rychlému ústupu i ze Siverska na poslední obrannou linii v Doněcké oblasti, mezi Slovjanskem a Kramatorskem.
Proruské síly v Doněcku včera daly najevo, že ukrajinské jednotky se již nemohou přesouvat do města Bachmut a zpět, které je fakticky obklíčeno ruskými jednotkami v rámci klešťového manévru podobného tomu, který byl proveden v Soledaru a který vedl k pádu několika okolních vesnic během posledních 72 hodin. Zdá se, že ukrajinská armáda platí účet za politické řízení operací v Donbasu, které nebralo v úvahu zbytečné obětování tolika brigád a velkého množství zbraní a prostředků poskytnutých Západem v takticky nevýhodných podmínkách
Jak ukázaly i zprávy některých amerických novin, kyjevské jednotky měly zvolit ústup, který by jim umožnil zakořenit se na výhodnějších liniích a ušetřil by je strašlivých ztrát, které utrpěly v posledních měsících.
Rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského neustoupit ani metr území přinutilo ukrajinskou armádu zásobovat frontu v tomto sektoru neustálým přílivem brigád převzatých z jiných frontů, například z Chersonu a Záporoží. Odhady hovoří o 12-15 tisících obětí od srpna v Bachmutu, což po připočtení ztrát odhadovaných Rusy v Soledaru činí 40 tisíc mrtvých a zraněných Ukrajinců v tomto sektoru.
Tato čísla je samozřejmě třeba brát s rezervou, stejně jako všechna čísla uváděná válčícími stranami, ale i ukrajinské vojenské zdroje anonymně vyjádřily kritiku a rozpaky nad zbytečnými obětmi, které jsou kladeny na armádu.
Ukrajinský voják ze 46. výsadkové brigády bojující v sektoru Soledar v minulých dnech anonymně sdělil CNN, že situace ve východoukrajinském městě je „kritická“ a počet mrtvých je nyní tak vysoký, že „nikdo nespočítá mrtvé“. Všichni chápou, že město bude opuštěno. Chci jen pochopit, jaký je důvod pokračovat v boji dům od domu. Proč umírat, když to stejně dnes nebo zítra opustíme?“
V posledních dnech se objevily zvěsti o opakovaném nátlaku ze strany ukrajinského vojenského vedení v čele s náčelníkem generálního štábu generálem Valerijem Zálužným, který měl Zelenského přimět, aby schválil stažení ze Soledaru a Bachmutu. Neúspěšné snahy, které s historickými výkyvy připomínají snahy německých generálů přimět Adolfa Hitlera, aby povolil stažení vojsk z různých sektorů východní fronty do lépe hájitelných pozic.
Totální obrana území, jejichž obrana je spojena s příliš vysokými náklady, nemá z vojenského hlediska smysl, i když ze symbolického a politického hlediska smysl mít může. Toho jsou si dobře vědomi i Rusové, kteří ústupem v posledních měsících ztratili kontrolu nad Charkovskou oblastí a Chersonskou oblastí severně od Dněpru, což se neobešlo bez sporů, dokonce i ostrých sporů v Moskvě, ale získali výhodu zkrácení fronty tím, že vyrovnali početní převahu Ukrajinců a upevnili své obranné linie.
Dopad těchto bojů, kromě toho, že podporuje nový ruský postup v Donbasu, je pro ukrajinské jednotky, které jsou již nyní vystaveny velkým ztrátám a logistickým potížím při udržování takového množství techniky různých typů, modelů a původu v provozu, těžký.
Na riziko, že kyjevské síly ztratily iniciativu, navíc upozorňuje zástupce náčelníka operačního ředitelství Generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil brigádní generál Alexej Gromov, který v blízké budoucnosti předpovídá, že se ruská vojska pokusí dobýt celé území Doněcké oblasti a poté se pokusí obsadit část Záporožské oblasti.
Prezident Zelenskyj navíc požádal armádu, aby byla připravena na útok z Běloruska, kde Rusové nadále soustřeďují síly, které cvičí společně s Minskem. Těžko říci, zda tyto síly opět proniknou na Ukrajinu z Běloruska, nebo zda jejich přítomnost má pouze udržet ukrajinské jednotky jinak nasaditelné na nejžhavějších frontách na jihovýchodě země.