„Opičí neštovice“

Říká se tomu opičí neštovice, protože se zdá, že skok mezi zvířaty a lidmi začal u opic. Někteří velkorysí zástupci naší lidské rasy však považují za vhodné oplatit tuto laskavost tím, že nakazí psa. Z logiky věci tedy budou moci kanidé od nynějška nazývat také „lidské neštovice“.

Dne 10. srpna vyšel v prestižním časopise The Lancet článek se zajímavým názvem Evidence of human-to-dog transmission of the monkeypox virus. V Paříži existuje první zdokumentovaný případ, který autoři článku ilustrují takto: homosexuální pár žije pod jednou střechou, ale zároveň je velmi promiskuitní. Jednoho dne jdou oba do nemocnice. Článek v časopise Lancet popisuje klinický obraz následovně: „Muži měli anální ulcerace 6 dní po pohlavním styku s jinými partnerkami. U pacienta 1 se po anální ulceraci objevila vezikulárně-pustulózní erupce na obličeji, uších a nohou, u pacienta 2 na nohou a zádech. V obou případech byla vyrážka spojena s astenií, bolestí hlavy a horečkou po dobu 4 dnů.

Oba byli pozitivní na opičí neštovice. Dvanáct dní po výskytu těchto příznaků se u jejich chrtího psa „objevily slizniční léze, včetně břišních pustul a tenké anální ulcerace“. I on byl pozitivní na virus přesně stejného kmene jako jeden z obou majitelů. Jako by tento důkaz nestačil, je třeba dodat, že „muži uvedli, že spí společně se svým psem“.

Od koho byl pes nakažen? Vědci vysvětlují, že tento virus se vyskytuje nejen u lidí, ale také u hlodavců a opic. Kromě toho „nikdy nebyla zaznamenána infekce mezi domácími zvířaty, jako jsou psi a kočky“. Protože se Fido pravděpodobně nemohl nakazit od psa, kočky nebo hlodavce, nakazil se od svých majitelů. Opačně to říci nelze, protože bylo zdokumentováno, že se majitelé nakazili dříve než jejich zvíře. A skutečně, vědci píší: „podle našich nejlepších znalostí kinetika nástupu příznaků u obou pacientů a následně u jejich psa naznačuje přenos viru opičích neštovic z člověka na psa“.

Vědci se, kdo ví proč, zastavují u tohoto bodu, tedy u identifikace řetězce přenosu, ale nešetří slovy o způsobu přenosu. Na pomoc nám však přichází další vědecký článek, který byl zveřejněn 21. července ve velmi autoritativním vědeckém časopise New England Journal of Medicine. Článek má název: Monkeypox virus infection in humans in 16 countries – April-June 2022 (Infekce virem opičích neštovic u lidí v 16 zemích – duben-červen 2022). Díky tomuto článku se dozvídáme, že 98 % případů opičích neštovic se týkalo homosexuálních nebo bisexuálních mužů a že v 95 % případů došlo k přenosu pohlavním tj. análním stykem.

Nyní se pokusíme dát dohromady údaje z prvního článku a druhého článku. Jak myslíte, že se chudák Fido nakazil? Pravděpodobně prostřednictvím pohlavního styku člověka se zvířetem. To dokazují jak vědecké údaje o způsobu přenosu viru – tj. anální styk -, tak anální léze u psa. Navíc se chování obou homosexuálů na počátku příznaků jeví jako podezřelé.

Článek v časopise Lancet nás informuje, že oba muži „dbali na to, aby jejich pes nepřišel do styku s jinými domácími zvířaty nebo lidmi od počátku příznaků (tj. 13 dní předtím, než se u psa začaly projevovat kožní příznaky)“. Je možné, že si pár uvědomoval – stejně jako velká část gay komunity – že virus je především otázka pohlavní, a že se tedy mohi l nakazit po pohlavním styku se zvířetem.

Jak jsme již uvedli, autoři článku v Lancetu kupodivu mlčí o způsobu přenosu, možná proto, že je zakázáno uvádět, že je hlavním nositelem nákazy tímto virem právě homosexuální styk. Homosexuálové jsou, jak známo, nedotknutelnou kastou. Nejen to, ale hypotéza o transplantačním pohlavním styku by vyvolala neblahé podezření, že určité odchylky postihují pouze homosexuály. Skoro jako by homosexualita ze své podstaty vedla k takovým úchylkám a jako by se homofilie skutečně rýmovala se zoofilií. Bylo by to přehnané, tak přehnané, že by článek nikdy nespatřil světlo světa. Lepší než to glosovat….

A ještě poznámka na okraj. Jsou ochránci práv zvířat, kteří se obecně hlásí k homosexuálním požadavkům, rádi, nebo neradi, když čtou tuto zprávu? , nebo nečtou tyto zprávy? Když pomineme zdraví chrta, kteý se jistě uzdraví, jsou rádi, že je člověk takový přítel zvířat, že si je bere do postele, nebo jsou pobouřeni, že muži vstupují do životního prostoru čtyřnohého zvířete a podrobují ho pohlavnímu styku, pravděpodobně proti jeho „vůli“, protože pes není homosexuál? Je to znamení, že mezidruhový svět, na který se někteří ochránci práv zvířat tolik odvolávají, se šťastně naplňuje, nebo je to příznak toho, že člověk rád předjímá přírodu, až ji sodomizuje? Není to dokonalý symbol zneužívání životního prostředí člověkem?

 La Nuova Bussola Quotidiana