Nová témata pro Disney

Společnost Disney se stále více zpronevěřuje svému poslání v oblasti zábavy, aby přijala etické proudy, které ve společnosti vřou: po protestech proti „obratu“ Lgbtqi+ je nyní na řadě studio Walt Disney spolu s Nbc Universal, Googlem, Sony Pictures a dalšími velkými společnostmi jedním z partnerů Anneberg Inclusion Initiative, think tanku založeného Univerzitou Jižní Kalifornie, jehož cílem je „studovat – jak uvádí oficiální webové stránky – rozmanitost a inkluzi v zábavním průmyslu prostřednictvím původního výzkumu a sponzorovaných projektů“.

Co to konkrétně znamená, kromě bombastických výrazů? Nejedná se pouze o teoretický výzkum, o přehled existujícího, ale o aktivní a bojovné zapojení studentů (zejména, ale nejen jich), takže vytvářejí krátké filmy a snímky, které propagují témata jako gender, feminismus a potraty. Za tímto účelem byly vyvinuty (a financovány) nástroje, jako jsou například tzv. „akcelerační programy“. Konkrétně se jedná o „Akcelerátor reprodukčních práv“, který byl vyhlášen 17. srpna a který podporuje minimálně tři studenty filmové vědy, kteří mají „příběh, který chtějí vyprávět o reprodukčních právech“. Cena poskytuje stipendium ve výši 25 000 USD na výrobu a vývoj krátkého filmu zaměřeného na reprodukční zdraví. Nebo „jezdec inkluze“ či smluvní dodatky proti „předsudkům“ při obsazování a najímání zaměstnanců v zábavním průmyslu, které například zvyšují procentuální zastoupení žen, barevných, zdravotně postižených a příslušníků LGBT komunity na plátně, jak upřesňuje profesorka Stacy L. Smithová, docentka komunikace na Annenbergově škole pro komunikaci a žurnalistiku na University of Southern California. Pokud jde o potraty, profesorka Smithová uvedla, že přemýšlela o programu Reproductive Rights Accelerator Program a o tom, jak by mohl být dotován po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA vyjmout potraty ze seznamu „práv“: „Vzhledem k omezení reprodukčních práv,“ řekla, „je nejen nutné najít právní řešení na ochranu marginalizovaných komunit, ale je nezbytné vzdělávat a informovat veřejnost o těchto otázkách. Zábava má jedinečnou schopnost oslovit diváky a poskytnout jim toto vzdělání. Naším cílem je, aby si lidé uvědomili, kolik příležitostí je možné využít vyprávění příběhů jako nástroj k rozšíření konverzace a k zásadní změně postojů a politik. Podle univerzity,“ uvádí agentura InfoCatólica, „iniciativu dotují také známí hollywoodští herci a nadnárodní organizace Planned Parenthood, která se zabývá potraty.

Tedy nic improvizovaného nebo nahodilého, ale přesný plán, promyšlený u stolu, který má propagovat potraty společně s LGBT, feminismem a podobně. Seznam konkrétních iniciativ je dlouhý, stačí se podívat na webové stránky USC Annenberg, abychom si to uvědomili. A velké společnosti ji podporují i ekonomicky, například Disney, který stejně jako Netflix, Warner Bros, Discovery a Amazon již oznámil, že bude hradit cestovní náklady svým zaměstnancům, kteří se rozhodli pro potrat, přestože bydlí ve státech, kde jsou potraty nyní nelegální. Ale to není všechno: průzkum provedený Společností pro řízení lidských zdrojů zjistil, že mnoho firem naopak zkracuje mateřskou dovolenou ženám, ať už se rozhodnou pro život nebo pro porod dítěte v porodnici či adopci dětí. Neuvěřitelné a nelidské!

A to není všechno… Společnost Disney nedávno opět vyvolala vášnivou kontroverzi svým novým seriálem pro dospělé Malý démon, který byl uveden 25. srpna. Zápletka je následující: třináct let po oplodnění Satanem se Laura a její dcera Chrissy, která byla rozpoznána jako Antikrist, snaží žít normální život v Delaware, ale pronásledují je obludné síly vedené samotným Satanem, který chce ochránit duši své dcery.

Ačkoli se jedná o neobvyklý seriál, jeden z jeho tvůrců Seth Kirschner kromě toho, že oznámil přítomnost nahých scén, ukázal, že v té věci nemá žádné výčitky: „Budeme pokračovat, dokud nám neřeknou, abychom přestali,“ řekl, jak uvedla tisková agentura Info Católica.

Jakkoli je nastavení seriálu neobvyklé, jeden z jeho tvůrců Seth Kirschner kromě toho, že oznámil přítomnost nahých scén, ukázal, že s tím nemá žádné výčitky: „Budeme pokračovat, dokud nám neřeknou, abychom přestali,“ řekl, jak uvedla tisková agentura InfoCatólica.

Seriál, který uvádí na trh a distribuuje společnost Disney, jež je jeho vlastníkem, produkuje mimo jiné společnost Evil Hag Productions, „zlá čarodějnice“, aby se držela tématu… Aubrey Plaza, která ztvárňuje její matku Lauru, při prezentaci řekla, držíc červený trojzubec: „Líbí se mi, že se pohanství normalizuje. Laura je čarodějnice a praktikuje to. Znepokojující. Ale ne dostatečně. V esoterickém kotli nechyběly ani odkazy na pohlaví: Satan si v jednu chvíli uvědomí, že jeho syn Chrissy, antikrist, považovaný za chlapce, je ve skutečnosti dívka, a tak pronese větu: „Budoucnost je ženská. Transgenderové vlajky se střídají se satirickými paralelami mezi Biblí a médii a scénami propagujícími špatné příklady, jako je gratulace adresovaná mladé ženě za urážku její matky Laury.

Démonický seriál vyvolal mnoho protestů a negativních reakcí, za jehož zrušení již řada katolických i nekatolických organizací začala sbírat podpisy, které okamžitě dosáhly desítek tisíc přívrženců. Mike Johnson, republikán, americký poslanec za 4. kongresový obvod v Louisianě, na své stránce na Facebooku uvedl: „Nemohl jsem dosáhnout na dálkové ovládání dost rychle, abych ochránil svého jedenáctiletého syna před ukázkou, a zajímalo by mě, kolik dalších dětí jí bylo vystaveno a kolik milionů dalších se na nový seriál naladí. Disney a FX se rozhodli přijmout a budou prodávat něco, co je zjevně zlo, držte se od toho dál!“.

Dávejte si tedy pozor, protože zlo je nyní vzdáleno pouhým kliknutím. Mějme to na paměti.