Křížová cesta v Koloseu poprvé z pera ženy

Text Křížové cesty na letošní Velký pátek vyšel poprvé z pera ženy. Je jí Anne-Marie Pelletier, francouzská teoložka, odborník na Starý zákon na Institut Européen des Sciences des Religions (Evropský institut náboženských věd) v Paříži. Vyučuje také na židovském institutu Institut Universitaire Elie Wiesel a je členkou Francouzské jednoty pro biblická studia Institutu Lusiger.

Tato teoložka obdržela jako první žena v roce 2014 cenu Josefa Ratzingera za svou studii „Žena v křesťanství“, a co více, dostalo se jí vyznamenání, že byla připočtena ke kasperiánským  osvícencům které si tajně svolal Bergoglio v květnu 2015 na Svatodušní pondělí k přípravě své druhé pověstné synody o rodině. Na toto tajné setkání byli pozváni tři předsedové biskupských konferencí, na prvním místě německý  kardinál Reinhard Marx, dále Francouz Georges Pontier a švýcarský předseda ze Sankt Gallen Markus Büchel.

Tato účast byla obzvláště pikantní, protože Sankt Gallen se stal místem schůzek tajného spolčení, které pak podle tohoto města dostalo své pojmenování. Založil je kardinál Carlo Maria Martini a mělo mu pomoci na papežský stolec. Místo něho posloužilo později Jorge Bergogliovi. Marx a Pontier reprezentovali tzv. Rýnskou alianci, která sehrála svou roli již v 2VK.

Na Kasperiádě zastávala Pelletierová názor, že biskupská synoda je předurčena ke krachu, pokud má jen potvrdit to, co církev vždycky učila. To jí Bergoglio nikdy nezapomene a projevil jí své uznání tím, že ji poctil autorstvím Křížové cesty. Italský tisk píše o revolučním kroku papeže Františka. U Kolosea zazní slova ženy, která dokazuje, že za současné špatné postavení žen může už Starý zákon.

Giuseppe Nardi Katholisches.info