Konec protestu v Kanadě

Fabrizio Baldi

atlanticoquotidiano.it

Protestní akce Freedom Convoy v Ottawě skončila po 22 dnech, a to rozhodně ne v nejlepším světle. To, co nedokázaly hrozby Trudeauovy vlády (zabavení nákladních aut, pozastavení pojištění, zmrazení bankovních účtů, a to vše bez čekání na příkaz soudce) a zima (včera -16), dokázala policie, která zasáhla a zlomila odpor a hrdost demonstrantů protestujících proti požadavkům na očkování.

Úřady odmítly jakoukoli možnost dialogu a rozhodly se použít sílu.

Již v minulých dnech se objevila varování, že se nepodaří nalézt pokojné řešení, a došlo k zatčení vůdců protestů – Tamary Lichové, Pata Kinga a Chrise Barbera – a k vytvoření bezpečnostního perimetru v centru kanadského hlavního města, který měl izolovat protestující od zbytku města a zabránit příznivcům Freedom Convoy ve vstupu do oblasti.

Právě z tohoto perimetru se koordinovaně přesouvaly policejní síly, které vjížděly do protestní oblasti s obrněnými vozidly, jízdními jednotkami a speciálními jednotkami, nejprve nařizovaly protestujícím, aby opustili oblast, a poté prováděly nevybíravé zatýkání. Při akci, které se v neupřesněném počtu zúčastnili policisté z různých policejních sborů (Ottawa, Ontario a Quebec), bylo zatčeno více než 100 osob a odvezeno 21 vozidel.

Zatím oficiálně nepotvrzené zprávy hovoří o starší ženě ušlapané policejními koňmi. V podstatě se jedná o kvazivojenskou akci proti neozbrojeným demonstrantům, i když se uvádí, že někteří z nich napadli policisty a snažili se je odzbrojit. Jako poslední gesto výsměchu moci zazpívalo několik spoutaných protestujících národní hymnu „O Canada“ a pokračovalo v provolávání slova „Freedom“, které se stalo symbolem protestu.Vystěhování ještě neskončilo a skupina zastánců protestů se stále zdržuje poblíž Parlamentního vrchu. Státní televize CBC rovněž hovořila o tom, že v okamžiku protestu odjížděly nákladní automobily, které směřovaly neznámo kam. Premiér Justin Trudeau dopadl špatně, opravdu velmi špatně. Kritizován zprava za to, že nechtěl naslouchat hlasům protestujících, a zleva za to, že s řešením problému otálel tři týdny, než se mu podařilo splnit objektivně obtížný úkol, který se nelíbil všem. Na začátku protestu jako uprchlík opakoval jako poškozrná deska, že jediným řešením je pokračovat v dalším očkování (v zemi, v Kanadě, kde je dnes více než 80 procent občanů očkováno dvěma dávkami a přes 44 procent třemi), a démonizoval celou demonstraci kvůli jedné vlajce s hákovým křížem.

Melissa Lantsmanová, konzervativní poslankyně Dolní sněmovny, ponížila Trudeaua během parlamentního zasedání v reakci na jeho projev, v němž obvinil konzervativce, že se staví na stranu těch, kteří vystavují nacistické symboly. Jsem Židovka, jejíž příbuzní zahynuli během holocaustu,“ řekla Lantsmanová, „a Trudeau mně i všem poslancům dluží omluvu.

Rozprava byla dočasně přerušena, aby bylo možné schválit výjimečný stav, o který požádala Trudeauova vláda, tedy stejná vláda, která v roce 2021 po dlouhém váhání kritizovala potlačování nesouhlasných demonstrací na Kubě. Možná je to známka špatného vztahu Justina Trudeaua k základním pojmům, jako je demokracie a svoboda projevu.

Tyto problémy se netýkají pouze federální vlády. Například v provincii Britská Kolumbie zavedla levicová vláda NDP očkovací pasy a zakoupila reklamní prostor v místních rozhlasových stanicích, aby propagovala očkování dětí a tvrdila, že vakcína je bezpečná a účinná.

A to i přesto, že je dobře známo a prokázáno, že děti se Covidu nemusí bát a že očkování (jak bylo mnohokrát zdokumentováno mimo jiné i na stránkách Atlantico Quotidiano) nedává žádnou záruku, že se infekci vyhnete. Očkovaní i neočkovaní lidé mají stejnou virovou zátěž. Kromě Anthonyho Fauciho a CDC v Atlantě existuje také studie publikovaná v British Medical Journal, což není zrovna příručka mladých svišťů.

Více než o reklamě lze v tuto chvíli hovořit o skutečné režimní propagandě financované z peněz daňových poplatníků. Je těžké jinak definovat volbu, která nemá nic vědeckého, protože i výrobci mRNA vakcín, společnosti Pfizer a Moderna, v jasných dopisech adresovaných Health Canada (obdoba italské AIFA) prohlásili, že nemají žádné dlouhodobé údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcín, jejichž zkoušky ještě oficiálně neskončily.

Více než o reklamě můžeme v tuto chvíli hovořit o skutečné režimní propagandě financované z peněz daňových poplatníků. Těžko jinak definovat volbu, která nemá nic vědeckého, protože i výrobci mRNA vakcín, Pfizer a Moderna, v jasných dopisech Zdravotní Kanadě (obdoba italské AIFA) prohlásili, že nemají dlouhodobé údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcín, jejichž zkoušky ještě nejsou oficiálně ukončeny.

Stejně tak je znepokojující slyšet ve večerních zprávách, že by bylo nevhodné říkat, že vakcíny nefungují, protože by to mohlo Kanaďany přimět k tomu, aby se neočkovali. Problém kanadské televizní moderátorky nespočívá v tom, že je nepravdivá, ale v tom, že je nevhodná. Jinými slovy: možná je pravda, že nefungují, ale je lepší to neříkat nahlas. Tento postoj se velmi podobá postoji Jeana-Paula Sartra, podle něhož bylo třeba zločiny stalinismu utajit, aby se neznepokojilo svědomí francouzské dělnické třídy. To jsou věci ze Sovětského svazu, respektive ze sanitárního komunismu, jehož plášť zahalil tuto zemi.

Duc in Altum