Kde je zakopaný pes

 Miliony zaměstnanců a rodin se ocitly v bídě, protože jim prudce stouply účty za energie a pohonné hmoty, zatímco nadnárodní ropné a energetické společnosti dosahovaly závratných zisků již dávno před rusko-ukrajinskou válkou. Obři však daně obcházejí tím, že navrhují ekologické investice.

Zisky nadnárodních ropných a energetických společností, které byly v posledních dnech zveřejněny, vyvolaly moře kontroverzí a rozhořčení vzhledem ke globální energetické krizi a obětem, kterým spotřebitelé na celém světě čelí a které budou muset přinést v nadcházejících zimních měsících. Celosvětová energetická krize a vysoká inflace způsobují vážné problémy spotřebitelům a propad milionů rodin do chudoby.

Toho si všiml dokonce i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který 3. srpna důrazně odsoudil „chamtivost“ velkých ropných a plynárenských společností, které dosahují „nehorázných“ zisků na úkor nejchudších lidí světa. „Je to nemorální… Vyzývám všechny vlády, aby tyto nadměrné zisky zdanily a použily tyto prostředky na podporu těch nejzranitelnějších v těchto těžkých časech,“ uzavřela. Dlouhosáhlá předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová na druhé straně…. je na dovolené.

V prvním čtvrtletí roku 2022 dosáhly velké ropné a plynárenské společnosti údajně zisku ve výši přibližně 100 miliard USD. Díky rostoucím cenám ropy a plynu oznámily ve druhém čtvrtletí obrovské zisky také společnosti BP, ExxonMobile, Chevron, Shell a TotalEnergies. Od února loňského roku všechna západní média unisono obviňovala Rusko z růstu cen a nedostatku zdrojů, ale v posledních dnech jsme si uvědomili, že to byly a jsou západní energetické výrobní a marketingové giganty, které dosahují obrovských zisků. Společnost British Petroleum se v úterý 2. srpna stala poslední ropnou společností, která ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenala obrovský nárůst zisku. Britská společnost vykázala nejvyšší čtvrtletní zisk za posledních 14 let, když se zisk vyšplhal na 8,5 miliardy USD (8,4 miliardy EUR), což je více než trojnásobek zisku za stejné období loňského roku. Historický skok, protože se jedná o druhé nejziskovější čtvrtletí od založení společnosti.

Rekordní čtvrtletní zisky nedávno oznámily také americké energetické giganty ExxonMobil a Chevron. Společnost Exxon ve čtvrtletí končícím 30. června utržila 17,9 miliardy dolarů, čímž překonala svůj předchozí rekord ve výši 2 miliard dolarů. Zisk společnosti Chevron za druhé čtvrtletí činil 11,6 miliardy dolarů, což je rovněž rekordní hodnota. Největší evropská ropná společnost Shell minulý týden oznámila, že již druhé čtvrtletí po sobě překonala rekordní zisk ve výši 11,5 miliardy dolarů. „Naše“ společnost Eni? Zisk vzrostl o 600 % a první pololetí uzavřel s čistým ziskem 7,398 mld. eur, což je nárůst z 1,103 mld. eur ve stejném období roku 2021, a s čistým ziskem 7,08 mld. eur z 1,199 mld. eur v roce 2021. Ve druhém čtvrtletí dosáhl čistý zisk 3,81 miliardy eur, což je o 2,9 miliardy eur více než ve druhém čtvrtletí, uvedl 29. července Claudio Descalzi.

Rekordní zisky byly dosaženy v důsledku prudkého růstu cen energií a turbulencí na komoditních trzích vyvolaných ruskou válkou na Ukrajině a cykly cen ropy. Obrovské zisky spolu s obrovským nárůstem inflace po celém světě vedly k výzvám, aby vlády uvalily na ropné společnosti vyšší daně. V květnu Spojené království oznámilo zavedení 25% daně ze zisků producentů ropy a zemního plynu. Podobný návrh zákona předložila i Itálie. V USA prezident Joe Biden a demokraté žádnou takovou iniciativu nepodnikli. Dokonce i v Německu ministr financí, předseda liberálů Christian Lindner, vždy odmítal výzvy k zavedení takové daně. Ropné společnosti samozřejmě takovou daň důrazně odmítají a místo toho navrhují zvýšit investice do zelené energie a podpořit dekarbonizaci.

Čtete správně: zatímco si velké nadnárodní ropné a energetické společnosti plní kapsy spekulacemi na ceny energií na úkor obětí rodin a podniků, vynikají v investicích do „zelené“ energie, takže vydělávají dvakrát tolik. Například oznámení zisku společnosti BP bylo doprovázeno závazkem investovat do větrné energie a nabíjení elektromobilů. Generální ředitel společnosti Shell Ben van Beurden obhajoval ekologické investice jako alternativu ke zdanění. Postoj oddaný chamtivému zisku, který „koná dobro tím, že koná dobro“, kde „dobro“ je zisk společnosti, podrobně popsal Joel Balkan, profesor na University British Columbia, ve své knize Jsme tu pro vás. Jak nám vládnou nadnárodní korporace.

NBQ