Kardinál Sarah: Papež je populární, ale kostely se vyprazdňují

Nemůžeme dovolit, aby pastorace získala nadvládu nad naukou církve. Nauka je základ, bez kterého se všechno hroutí. Prohlásil to kardinál Robert Sarah pro francouzský list Le Journal du Dimanche. Řekl, že lidí, kteří smýšlejí jako on, je v církvi velmi mnoho. Připomněl, že v otázkách, jako jsou rozvody, homosexuální vztahy nebo volné svazky, se Bůh vyslovil velmi jasně. Rovněž v otázce přijímání pro necírkevní manželské svazky nenechal Jan Pavel II. vůbec žádné pochybnosti: k svatému přijímání přistupovat nemohou. Rozvedení ani jejich děti nejsou ovšem z církve vyloučeni.

Pokud někdo nechce uznat závaznost nauky, ať zůstane pohanem – řekl kardinál Sarah. Je to nauka, kterou mučedníci potvrdili svou krví. Podle jeho názoru je církev v Evropě stále slabší a slabší, protože relativizuje mravnost a křesťanské hodnoty. Mladí se už nemají o co opřít, chybí jim vztažné body.

Papež František je populární, ale tato popularita je někdy příliš povrchní. Věřící se ho chtějí dotknout a mít jeho snímek, ale italští kněží přiznávají, že kostely se vyprazdňují.