Kardinál Pell o svém Deniku z Austrálie

Psaní takového deníku jsem neplánoval, protože jsem si nikdy nepředstavoval, že skončím ve vězení.“ Kardinál George Pell, nyní osmdesátiletý svobodný muž, se při prezentaci prvního dílu svého Deníku z vězení (Edizioni Cantagalli) v Sala Caduti di Nassirya v Senátu nezříkal ironie.

Během akce, kterou uspořádala členka Forza Italic Paola Binettiová, a australský kardinál vyprávěl o každodenním životě ve vězení, kde byl nespravedlivě odsouzen na šest let za sexuální zneužívání. První díl v italštině, o němž Nuova Bussola Quotidiana psala loni v květnu, byl představen v Senátu současně s třetím dílem Vězeňského deníku. Nejvyšší soud osvobodil nevinného muže po osvobozujícím rozsudku, kterým australský Nejvyšší soud zrušil předchozí rozsudky. Třetí kniha slibuje být povinnou četbou, kterou navrhl emeritní filadelfský arcibiskup Mons. Charles Chaput, jenž ji označil za úžasnou.

Kardinál Pell, který bude v prosinci ve Spojených státech na návštěvě kvůli vydání deníku, včera vzbudil pozornost mezinárodní veřejnosti svými výroky ke skandálu s nemovitostmi na Sloane Avenue, v nichž tvrdil, že v době, kdy byl prefektem vatikánského sekretariátu pro ekonomiku, by se setkal s odporem státního sekretariátu. „Kdyby se nám nebo auditorovi podařilo přijít dříve,“ řekl kardinál listu Corriere della Sera, „ušetřili bychom v Londýně a na dalších místech spoustu peněz. Podle Pella mu v jeho úsilí o transparentnost vatikánských finančních záležitostí bránil kardinál Angelo Becciu – tehdejší suplent -, který byl proti tomu, aby generální auditor měl pravomoc zasahovat do praktik státního sekretariátu. Není to poprvé, co se Pell pustil do zneuctěného kardinála: den po setkání papeže Františka s Becciem, po němž byl tento nucen vzdát se svých kuriálních funkcí a kardinálských práv, neskrýval emeritní prefekt Sekretariátu pro ekonomiku jisté uspokojení, poděkoval papeži a poblahopřál mu „k poslednímu vývoji“ a vyjádřil naději, že „čištění stájí“ bude pokračovat. To není zrovna projev ručitelství ze strany člověka, který právě prošel soudním procesem, byl odsouzen a nespravedlivě uvězněn za zcela nepodložená obvinění.

Pell se během včerejšího vystoupení v Senátu zmínil o svém působení v čele hospodářského dikasteria, které nyní zastává jezuita otec Guerrero Alves, a připomněl, že po příjezdu do Říma mu někteří lidé navrhovali, aby ho opět vedl, což se z „mnoha dobrých důvodů“ rozhodl neudělat. Kardinál proto použil zbraň ironie, aby naznačil, že zabývat se ekonomikou ve Vatikánu není právě nejjednodušší práce na světě. Na závěr prezentace se v sále řešilo téma role médií při obvinění a následném odsouzení Pella v Austrálii. „Média jsou mocná, ale já jsem pro svobodu slova: je to cena, kterou někdo musí zaplatit, a já jsem ji zaplatil,“ poznamenal kardinál. V tomto ohledu není příliš od věci najít analogii mezi australským prelátem a nenáviděným Becciem: ačkoli samotné události procesu jsou velmi odlišné, je nepopiratelné, že mašinérie viny byla v obou případech spuštěna dlouho předtím, než byl vůbec zapsán do rejstříku podezřelých.

V každém případě se Pell stal obětí jasné nespravedlnosti, což ho včera vedlo k úvahám o odpuštění těm, kteří ho křivě obvinili. „Člověk se rozhodne odpustit,“ řekl kardinál, „a jakmile se jednou rozhodne, musí si tento postoj udržet. Je to rozhodnutí vůle.“ Včerejší událost byla také příležitostí k důležitému odhalení jedné z pasáží knihy, která nechávala čtenáře na pochybách: totožnost odesílatele dopisu z Vatikánu v podobě „záhadné fotokopie“ (autorova slova), která dorazila do vězení bez podpisu. V dopise se píše: „V této těžké chvíli jsem Vám po celou dobu zůstával nablízku svými modlitbami a duchovní podporou (…). Pomohl jste katolické církvi v Austrálii vymanit se z destruktivního liberalismu a znovu ji nasměroval k hloubce a kráse katolické víry… Obávám se, že nyní budete muset za svůj neochvějný katolicismus zaplatit, ale tím budete Pánu velmi blízko.

Pell včera prozradil, že ho k tomuto deníku přiměl emeritní papež Benedikt XVI.


Nuova Bussola Quotidiana