Kardinál Marx vede nejnovější útok na Katechismus
Riccardo Cascioli
Koordinovaný útok na změnu katechismu o homosexualitě a divadlo, které bylo vybráno pro tuto bitvu, je synoda o synodalitě. Kardinál Marx v obsáhlém rozhovoru otevřeně argumentuje potřebou revize doktríny, která by legitimizovala homosexuální akty, zatímco zítra, 3. dubna, sestra Nathalie Becquartová, podsekretářka synody, přímo osloví americkou skupinu LGBTQ, aby ji legitimizovala.
„Láska je láska,“ prohlásil tehdejší americký prezident Barack Obama v červnu 2015 poté, co Nejvyšší soud dal zelenou uznání manželství osob stejného pohlaví. A „láska je láska“ nyní opakuje německý kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova a Freisingu, aby podpořil agendu LGBTQ v církvi. V návaznosti na požadavky, které již jasně vyplynuly z německé synodální cesty, se kardinál Marx také rozhodl prolomit patovou situaci a hlasitě vyzval ke změně katechismu v otázce homosexuality.
Učinil tak v rozhovoru, který 30. března zveřejnil liberální týdeník Stern a v němž uvedl, že katechismus „není vytesán do kamene“ a že „je legitimní mít pochybnosti o jeho obsahu“. Marx hovoří o „inkluzivní etice“, založené na „úctě k druhému“, přičemž „hodnota lásky se projevuje ve vztahu: v tom, že druhého člověka neredukujeme na objekt, nevyužíváme ho a neponižujeme, jsme si věrní a závislí na sobě“. Marx, zjevně pod tlakem novinářových otázek, dále říká, že „homosexualita není hřích. A je to křesťanské chování, když se dva lidé bez ohledu na pohlaví navzájem brání, v radosti i bolesti.“
Kardinál Marx chce zkrátka potvrdit „primát lásky, zejména v sexuálních vztazích“. A zdá se, že mnichovský arcibiskup spěchá: „V posledních letech se cítím stále svobodnější říkat, co si myslím, a chci, aby se učení církve vyvíjelo. Spolu se světem se mění i církev: LGBTQ lidé jsou součástí stvoření a jsou Bohem milováni a my jsme vyzváni k boji proti diskriminaci.“ Nakonec se kardinál Marx také přiznal, že v minulosti požehnal jednomu homosexuálnímu páru: „Před několika lety v Los Angeles po slavnosti, při níž jsem kázal o jednotě a rozmanitosti, ke mně přišli dva lidé a požádali mě o požehnání. A já jsem je dal. Koneckonců to nebyla svatba.
Rozhovor se Sternem nepřišel jako blesk z čistého nebe. Nejenže ji předcházely podobné teze německé synodální cesty a prohlášení předsedy německé biskupské konference monsignora Georga Bätzinga, který žádal uznání „volného sexu“ v katechismu, ale Marx sám již hodil rukavici, když začátkem března oslavil 20 let queer pastorace v Mnichově mší. Samozřejmě s duhovou vlajkou před oltářem a homilií, která chválila „inkluzivní církev“. Hodnota tohoto gesta však nebyla dostatečně a všeobecně znovu nastartována, a tak to Marx zkusil znovu s rozhovorem, který nelze přejít mlčením.
Vyjádření kardinála Marxe nesouvisí pouze s tvrzením německé církve, a to nejen proto, že Marx je členem užší rady kardinálů, která pomáhá papeži Františkovi při řízení církve. Už to by mělo naznačovat, že jeho veřejný postoj k homosexualitě má univerzální význam. Ale to nestačí: načasování naznačuje, že čelíme koordinované ofenzívě, jejímž cílem je dát synodě o synodalitě, na které papeži Františkovi tolik záleží, velmi přesný směr pro-LGBTQ . V únoru to byl například lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, předseda evropských biskupů, který vyzval ke změně pro-homosexuální doktríny, aniž by bylo zpochybněno jeho jmenování generálním zpravodajem synody o synodalitě.
Především se však zítra, 3. dubna, uskuteční bezprecedentní událost: podsekretářka biskupské synody, sestra Nathalie Becquartová (na snímku), přednese lectio magistralis před posluchači New Ways Ministry, americké organizace LGBTQ, jejímž cílem je změnit církevní učení o homosexualitě. O organizaci New Ways Ministry, od níž se američtí biskupové distancovali a kterou před 23 lety odsoudila Kongregace pro nauku víry, jsme hovořili již v prosinci, kdy se objevila polemika ohledně přítomnosti jejich pro-LGBTQ materiálů na webových stránkách synody. Od té doby se ale věci daly rychle do pohybu. Klíčovým krokem byla rehabilitace spoluzakladatelky New Ways Ministry Jeannine Gramickové papežem Františkem, který jí napsal dopis s velkým uznáním za její práci s LGBTQ lidmi, kterou považuje za „v Božím stylu“. Odtud stále aktivnější zapojení organizací LGBTQ do přípravy synody až po zítřejší událost, skutečné oficiální uznání hnutí LGBTQ.
Jedná se o výroční čtení pojmenované po otci Robertu Nugentovi, druhém spoluzakladateli New Ways Ministry, a jeho tématem bude „Synodalita jako cesta ke smíření“. A není pochyb o tom, že to bude muset být církev, kdo se smíří se svými věřícími z řad LGBTQ. Sekretariát ministerstva New Ways má pravdu, když říká, že se jedná o „historickou událost“. Nyní můžeme směle hovořit o triumfu LGBTQ lobby v církvi a nemůžeme si nevšimnout, že vedení církve nejenže neodporuje, ale dokonce se aktivně podílí na tomto procesu. Není náhodou, že proti kardinálu Marxovi nebylo – a ani nebude – za jeho výroky podniknuto žádné opatření, ani nebude oslabena jeho role papežova poradce.
Naopak, o devět let později můžeme s klidem říci, že synody sloužily k podpoře a realizaci sexuální revoluce v církvi: dvě synody o rodině objektivně otevřely cestu k rozvodům a druhému manželství a nyní synodalita slouží k legitimizaci homosexuality a jakéhokoli sexuálního vztahu. A jestliže v roce 2014 byla záminka pastorační a předstírala, že se netýká doktríny, nyní je maska definitivně odstraněna a přecházíme přímo ke změně doktríny. Jak se v roce 1986 obával tehdejší kardinál Ratzinger.
lanuovabq.it