K sumitu Nato a EU v Bruselu

Summit NATO a Evropská rada v Bruselu ukázaly silnou názorovou jednotu v otázce agrese proti Ukrajině a americký prezident Joe Biden zaznamenal velký úspěch, když během své návštěvy starého kontinentu vedl Západ proti Rusku.

„Vedoucí představitelé jednali o koordinované a jednotné reakci Evropské unie a Spojených států na nevyprovokovanou a neodůvodněnou vojenskou agresi Ruska na Ukrajině. Zhodnotili probíhající úsilí o uvalení ekonomických nákladů na Rusko a Bělorusko a jejich připravenost přijmout další opatření a zastavit jakékoli pokusy o obcházení sankcí.“ Hlavy států a vlád „projednaly naléhavé potřeby způsobené ruskou agresí, zavázaly se pokračovat v poskytování humanitární pomoci“ Ukrajině a „také sousedním zemím, které přijímají uprchlíky“, a zdůraznily, že „je třeba, aby Rusko poskytlo záruky humanitárního přístupu lidem prchajícím před násilím“.

Ve skutečnosti budou USA a Evropané pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny, možná dokonce i protiletadlovými raketami dlouhého doletu, protilodními raketami a sebevražednými drony, které budou použity proti ruským tankům, stejně jako tisíce dalších protiletadlových a protitankových raket. Podle tajného dokumentu, který viděla CNN, Kyjev požádal Spojené státy o 500 amerických protiletadlových raket Stinger a 500 protitankových raket Javelin denně: toto číslo je příliš vysoké a zcela jistě přesahuje možnosti Ukrajiny nasadit tyto zbraně v tak velkém množství. Zbraně, do kterých by se daly investovat prostředky přidělené Washingtonem (1,35 miliardy dolarů od začátku války), které jsou potřebné i na nákup dalších prostředků požadovaných Kyjevem, jako jsou protiletadlové rakety dlouhého doletu S-300 a 72 bojových letounů dvou blíže neurčených typů, ale pravděpodobně Mig 29 a Suchoj 25, které již ukrajinské letectvo vlastní a jsou dostupné na trhu.

Příliv západních zbraní do Polska a odtud na Ukrajinu pokračuje. Britský premiér Boris Johnson oznámil, že Spojené království poskytne Kyjevu dalších 6 000 protiletadlových a protitankových raket (4 000 jich již bylo dodáno) a 30 milionů eur na výplatu platů ukrajinské armády, které doplní již přidělených 480 milionů. Finsko včera oznámilo, že dodá Ukrajině další obranné vybavení, aniž by upřesnilo typ a termín dodávky.

„Hlavní odpovědností NATO je zajistit, aby nedošlo k útoku na žádnou zemi Aliance, a toho dosáhneme tím, že zůstaneme jednotní. Dnešní summit vyslal silný signál jednoty,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a dodal: „Útok na některou ze zemí NATO vyvolá reakci celé aliance a my tento závazek prokazujeme posílením jednotek na východním křídle. NATO ve skutečnosti aktivovalo obranné plány na rozmístění dalších čtyř praporů sil rychlé reakce v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, které doplní čtyři prapory, jež jsou již umístěny ve třech pobaltských republikách a v Polsku. Jedná se o symbolické a politické opatření (Itálie přispěje spolu se Spojenými státy a Velkou Británií do taktické skupiny se sídlem v Bulharsku), jehož cílem je ukázat, že NATO je v pohotovosti, ale že to nebude mít žádný dopad na válečné operace na Ukrajině.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v Moskvě připomněl, že NATO začalo posilovat své východní křídlo dříve, než Rusko zahájilo podobná opatření na svých západních hranicích. K dovršení úspěchu Spojených států, které na strategické úrovni „zkompromitovaly“ EU do té míry, že se nyní hovoří o „integraci“ evropské obrany do NATO, se členské státy Severoatlantické aliance dohodly na „podstatném zvýšení výdajů na obranu“ směrem k cíli 2 % HDP, který již léta požadují všichni poslední prezidenti USA (Obama, Trump a Biden).

Ruský útok na Ukrajinu byl jistě „pobídkou“, protože zasel paniku v Evropě, a po Německu i Itálie oznámila, že chce dosáhnout podobného cíle, i když jí to ekonomická situace možná nedovolí. Biden zdůraznil, že Západ je jednotnější než kdykoli předtím a může být rád, že je tomu tak pod vedením Washingtonu, který dominuje Evropě, kterou po rozchodu s Ruskem čeká nebývalá hospodářská katastrofa. Biden, který spoléhá na poslušnost vyděšené Evropy, přispěl k panice prohlášením, že pokud Putin „použije chemické zbraně, budeme reagovat a povaha reakce bude záviset na povaze použití“. Stoltenberg dodal, že použití chemických zbraní by změnilo povahu konfliktu. .Peskov však odpověděl, že Bílý dům chce „odvést pozornost od skandálu způsobeného programy vývoje chemických a biologických zbraní, které USA organizují v několika zemích včetně Ukrajiny“.

Nuova Bussola Quotidiana