Jak ruský tisk líčí ukrajinskou krizi

Krize z pohledu Moskvy. Jak ruský tisk informuje o dění na Ukrajině? Přinášíme vám překlad některých dnešních článků z nejčtenějších ruských novin Argumenty i fakta, které vydalo nakladatelství Duc in altum.


Ruský prezident Vladimir Putin během mimořádného projevu prohlásil, že ruské plány nezahrnují okupaci ukrajinského území.

Den předtím hlava státu oznámila, že se rozhodla provést speciální vojenskou operaci na ochranu Donbasu. Podle něj okolnosti vyžadují rozhodné kroky ze strany Ruska.

„Naše plány zároveň nepočítají s okupací ukrajinských území. Nikomu nebudeme nic vnucovat silou,“ zdůraznil Putin.

Hlava státu také zdůraznila, že věří v podporu ruských občanů.

Ruské ministerstvo obrany zopakovalo, že ruské ozbrojené síly neútočí na města na Ukrajině a nic neohrožuje civilní obyvatelstvo.

Ministerstvo uvedlo, že vysoce přesnými zbraněmi je zneškodněna pouze vojenská infrastruktura, vojenská letiště, letectvo ukrajinské armády a zařízení protivzdušné obrany.

Ministerstvo obrany Ruské federace již dříve oznámilo, že systémy protivzdušné obrany ukrajinských ozbrojených sil byly potlačeny. Ministerstvo zdůraznilo, že vojenská operace je spojena s ochranou samotného Ruska.

Prostředky protivzdušné obrany ukrajinských ozbrojených sil byly potlačeny. Informovalo o tom Ministerstvo obrany Ruské federace.

Ministerstvo rovněž poznamenalo, že vojenská infrastruktura leteckých základen ukrajinských ozbrojených sil byla vyřazena z provozu.

Ruské ministerstvo obrany rovněž oznámilo, že ruští vojáci neútočí na ukrajinská města.

Proč byla zvláštní vojenská operace považována za nevyhnutelnou?

To, co se nyní děje, je výsledkem osmileté politiky Západu, jejímž cílem je vytvořit na území Ukrajiny agresivní rusofobní režim s legalizací neonacistických formací.
„Budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny.“

Speciální vojenská operace, kterou zahájily ruské ozbrojené síly, je označována za vynucené opatření nutné k zabránění větším škodám. Škody nejen pro Donbas a nejen pro samotnou Ukrajinu, ale i pro Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin k cílům operace poznamenal: „Jejím cílem je ochránit lidi, které kyjevský režim osm let tyranizuje a páchá na nich genocidu, a za tímto účelem budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny a o postavení před soud těch, kdo se dopustili četných krvavých zločinů proti civilnímu obyvatelstvu, včetně občanů Ruské federace.“

Ruský vůdce zdůraznil, že střet s ukrajinskými neonacisty se stal nevyhnutelným: „Je to jen otázka času. Připravují se a čekají na správný okamžik. Nyní dokonce tvrdí, že vlastní jaderné zbraně. To jim nedovolíme.

Americký prezident Biden již přispěchal s prohlášením, že prezident Ruské federace „zvolil válku, která přinese lidské oběti a utrpení“. Podle něj byl ukrajinský lid vystaven nevyprovokovanému a neoprávněnému útoku.

Vojenský expert Alexej Leonkov vysvětluje operaci.

„Alexeji Petroviči, co se nyní děje na Ukrajině? Proč bylo rozhodnuto o zahájení operace?“

Ukrajinská armáda se nejednou pokusila zničit obyvatelstvo Doněcké a Luganské lidové republiky. Byla varována. Rusko označila za nepřítele. Skutečně si přála, aby na jejím území byly umístěny taktické zbraně, včetně jaderných. Proto bylo rozhodnuto takovou operaci provést.

Důvodem operace byl noční útok ukrajinských ozbrojených sil podél linie dotyku, při němž byly použity dělostřelecké systémy a několik raketometů. Rusko nyní ničí vojenskou infrastrukturu ukrajinské armády pomocí vysoce přesných zbraní. A v Doněcké a Luhanské oblasti probíhá operace na blokádu vojenských brigád ukrajinských ozbrojených sil, které byly soustředěny na linii dotyku. Tyto síly byly vyzvány, aby opustily území a složily zbraně, zatímco operace bude pokračovat.

„V oblasti Charkova se objevily zprávy o ruských obrněných vozidlech.“

Nyní se objeví mnoho zpráv o přítomnosti ruské vojenské techniky v různých částech Ukrajiny. Stejně tak se objeví informace, že Rusko zaútočilo na civilní cíle. I tyto informace je třeba ověřit. Během operace bude k dispozici obrovské množství informací.

Nyní se objeví mnoho zpráv o přítomnosti ruské vojenské techniky v různých částech Ukrajiny. Stejně tak se objeví informace, že Rusko zaútočilo na civilní cíle. I tyto informace je třeba ověřit. Během operace bude k dispozici obrovské množství informací. Věnujeme pozornost oficiálním zprávám, které se objevují prostřednictvím ruského ministerstva obrany.

Jak dlouho může tato operace trvat?

Konkrétní data je nyní obtížné určit. Jižní letiště v Rusku však budou uzavřena až do 2. března. Na toto datum se můžeme odvolávat. Myslím, že to bude maximální doba trvání operace.

Duc in altum