Hlasy katolíků na vážkách voleb v USA

                                                                     10 11. 2016

28% amerických voličů, kteří odevzdali své hlasy v prezidentských volbách, jsou katolíci. Ti tvoří největší náboženské společenství USA. 52% z nich hlasovalo pro Donalda Trumpa, 45% pro Hillary Clintonovou. Trump získal od katolíků o 2,5 mil. hlasů více než představitelka demokratů a to mu zajistilo volební vítězství.

Trump je třetí republikán podporovaný absolutní většinou katolíků. Podle Gallupova ústavu získali před ním takovou podporu Richard Nixon v roce 1972 (52%) a Ronald Regan při druhé volbě 1984 (61%).

Obamu v roce 2008 volilo 54% katolíků. Přes velkou opozici amerických biskupů proti Obamově politice potratů a homosexuality hlasovalo po Obamu v roce 2012 stále ještě 50% katolíků.

Bílí katolíci podporovali tehdy výrazně republikána Romaye, ale latinskoameričtí katolíci hlasovali pro Obamu, pro kterého se vyslovila zřetelná většina nepraktikujících katolíků.

V roce 2016 se poměry změnily ve prospěch republikánů, pro které hlasovala i velká část evangelikálů. 81% bílých evangelikálů hlasovalo pro Trumpa, jen 16% pro Clintonovou.

40% amerických katolíků a evangelikálů je latinsko-amerického původu. Ti většinou hlasovali pro Clintonovou, nikoliv ovšem tak výrazně jako v roce 2012 pro Obamu.

Katholisches.info