Františkovo rozhodné stanovisko

Řím) 8. listopadu se uskutečnilo setkání papeže Františka s představiteli dikasterií. Hlava církve se během setkání důrazně vyslovila na obranu zpovědního tajemství

Vatikánská tisková kancelář zveřejnila 8. listopadu v denním bulletinu krátkou zprávu:

„Svatý otec František dnes ráno ve vatikánském Apoštolském paláci předsedal setkání vedoucích představitelů dikasterií Římské kurie.“

Takové schůzky jsou vždy následně oznámeny. O obsahu se nic neříká. O tom však informoval Franca Giansoldati, bergogliánská vatikanistka z římského Messaggera. Má dobrý vztah k papežskému prostředí. Lze tedy předpokládat, že její „odhalení“ si přeje Santa Marta.

Papežův vzkaz římské kurii byl jasný, říká Giansoldati. Toto poselství má zaznít i veřejně:

„Zpovědní tajemství se vztahuje i na kněze, kteří se dopustili zneužití.“

Papež František řekl svým nejvyšším spolupracovníkům, že je odhodlán odolat jakémukoli tlaku na zrušení zpovědní pečeti, a to i v případě sexuálního zneužívání nezletilých. Pečeť vyznání je podle něj entita a ta je nedotknutelná. Giansoldati cituje papeže doslova:

„Zpovědní pečeť je posvátná a nedotknutelná. Bod, který zůstane neodvolatelný a nezpochybnitelný. Na jeho obranu jsem připraven použít veškerou svou magisterskou váhu.“

V této souvislosti vatikanista píše:

„Těmito slovy papež navodil vážnou atmosféru v místnosti, kde se setkal se svými nejbližšími spolupracovníky v kurii na nedávném setkání vedoucích představitelů dikasterií. František shrnul přítomným kardinálům a biskupům nedávné spory.“

Konkrétně se jedná o spor na diplomatické úrovni mezi Francií a Svatým stolcem. V souvislosti s vyšetřováním pederastických kleriků si nejen ve Francii státní zástupci a soudci slibují od zrušení zpovědbního tajemství přiznání účinnější stíhání. V pozadí stojí šokující odhalení o rozsahu skandálu se zneužíváním ve Francii. Přestože se jedná pouze o odhady za období 70 let, rozsah zůstává navzdory všem odpočtům obrovský.

Soudce Jean-Marc Sauvé biskupům řekl, že cestou k vymýcení skandálu zneužívání je zrušení zpovědní tajemství v této oblasti. To vyvolalo bouřlivou debatu, která vedla premiérku Jean Castexovou k tomu, že se 8. října obrátila na papeže Františka při soukromé audienci.

František už tehdy svému hostu řekl, že diskuse nemusí ani začínat, protože se na ni nemá ani myslet. Zpovědní tajemství nebylo možné rozdělit podle skutků. Platí vždy a bez omezení. Tím se nedalo otřást. Každé porušení zpovědního tajemství bylo svatokrádeží, a proto není srovnatelné se světským profesním tajemstvím nebo státním úředním tajemstvím, které mohlo být za určitých podmínek zrušeno nebo uvolněno.

Kardinál Vincent Nichols, westminsterský arcibiskup a primas Anglie a Walesu, již řekl nezávislé komisi pro vyšetřování zneužívání duchovními ve své zemi:

„Kněží raději zemřou nebo půjdou do vězení, než aby porušili zpovědní ztajemství.“

Stačilo jim jen „naslouchat“, dodala Giansoldatiová ve svém článku.

Před třemi lety Apoštolská penitenciárie informovala královskou komisi, že církev poskytne veškerou součinnost v boji proti pederastickým delikventům a v jejich stíhání s jednou výhradou: porušení zpovědní pečeti je vyloučeno.

Předseda Francouzské biskupské konference Eric de Moulins-Beaufort po zveřejnění šokující zprávy pod dojmem rozhořčení veřejnosti prohlásil, že je nyní nutné „sladit“ povahu zpovědi s potřebou chránit děti. Papež František chtěl zřejmě objasnit, co tím nemůže být myšleno.

Papež František přijme 26. listopadu na audienci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pozornost bude věnována také doutnajícím kontroverzím v této souvislosti.

Text: Giuseppe Nardi