František o „arabské invazi“

                                                                           7.3.2016

František přijal 1. března v Domě Svaté Marty delegaci socialistických poslanců z Francie v soukromé audienci. Hlavním tématem rozhovoru s třiceti poslanci byl vývoj v současné Evropě. Papež vyslovil otázku, zda Evropě nehrozí ztráta identity právě v důsledku „arabské invaze“.

Jak napsal liberální týdeník La Vie, František řekl:

Můžeme dnes hovořit o arabské invazi. To je sociální skutečnost.“ … Kolik invazí Evropa v průběhu svých dějin prožila! Vždy je dokázala překonat, z výměny mezi kulturami vyšla vždy posílena.“

Šéfredaktor tohoto týdeníku poslance doprovázel a zúčastnil se osobně audience. Slova o „arabské invazi“ vyvolala ve Francii značnou pozornost a prudkou polemiku.

Mluvčí Vatikánu Lombardi reagoval v deníku francouzské biskupské konference La Croix:

(Papež) nechtěl v žádném případě přilévat olej do ohně a vyprovokovat kontroverze. Papež nemluvil ani o násilné invazi ani o invazi, která by vyvolávala starosti.

Kromě toho jednalo se podle Lombardiho o papežovu soukromou audienci a jeho výpovědi nemají charakter oficiálního prohlášení.

Z „arabské invaze“ se podle La Croix stalo s poukazem na papežovu řeč z 11. ledna 2015 „hodnocení imigrantů“ a toho, co může posloužit k prospěchu celé společnosti.

Papež František jako laureát ceny Karla Velikého 2016

La Croix se snaží rozptýlit nedobrý dojem, že papež je v jakékoliv formě proti přistěhovalectví a hlavně proti islámskému přistěhovalectví. Hlavním důvodem je, že František je laureátem ceny Karla Velikého 2016, která mu bude předána 6. května ve Vatikánu.

Prvním jejím laureátem 1950 je zakladatel Panevropy hrabě Coudenhove-Kalergi. K dalším patří Degasperi, Adenauer, Schuman, Churchil, G.C. Marshall, Henry Kissinger a ideologové potratů jako Simone Veilová, Gro Harlem Brundtland až po Bill Clintona. Z náboženských osobností Br. Roger Schutz, Jan Pavel II. a Andrea Riccardi, zakladatel Společenství Sant´Egidio a autor ideje mezináboženských setkání v Assisi.

Katholisches.info