František Nemilosrdný: Burke sesazen a odstaven k maltézskému řádu

Od září byly v oběhu dohady, které se nyní naplnily. Papež František sesadil amerického kardinála z místa prefekta Apoštolské signatury a jmenoval ho kardinálem patronem svrchovaného maltézského řádu. Tím byl vyřazen z vedení církve, ke kterému jako vedoucí nejvyššího soudu náležel.

Trestní akce proti neoblíbenému protihráči visela ve vzduchu již před synodou poté, co kardinál Burke v předchozích měsících vystupoval jako obhájce církevního manželství a morálky proti tezím kardinála Kaspera. Hrozby však kardinála neodradily. Stal se na synodě viditelným protihráčem kursu kardinála Kaspera podporovaného Františkem. Ostrými slovy kritizoval Burke také mimo synodní aulu sekretáře synody i samotného papeže.

Odveta nesnášenlivého papeže

Jen několik týdnů po závěru synody objevila se zpráva, že došlo k postihu kardinála jako pomsta a odplata papeže Františka. Zdá se, že s ní papež až příliš spěchal. 3. listopadu, jen 15 dnů po synodě schválil papež nová opatření pro penzionování biskupů a kardinálů. Od 5. listopadu vstupuje v platnost opatření, že při dosažení věku 75 let musí všichni tito preláti nabídnout své odstoupení s výjimkou kardinála prefekta římské kurie.

To se týká také kardinála patrona maltézského řádu Paola Sardiho. Jeho demisi papež okamžitě přijal a na uvolněné místo jmenoval kardinála Burkeho a tak ho „elegantně“ odsunul z římské kurie na čestnou funkci.

Benediktova chvála nic nepomohla

Nepomohla zde ani demonstrativní chvála Benedikta XVI. z jeho dobrovolného exilu, kterou poslal jako pozdravné poselství Mezinárodní pouti Tradice 26. října, kdy kardinál Burke celebroval v bazilice Svatého Petra tradiční mši. Benedikt ho označil jako „velkého kardinála“.

Opatření potvrzuje hlasy z Argentiny, které již po volbě Bergoglia upozorňovaly, že nový papež je velmi nesnášenlivý ke kritice a nestrpí žádný odpor ke svým plánům. Ukázalo se také, že František je faktickým režisérem onoho „nového milosrdenství“, jehož mluvčím je kardinál Kasper.

                                                    Giuseppe Nardi Kath-info