Emeritní biskup Zanchetta odsouzen za pohlavní zneužívání

Mons. Gustavo Oscar Zanchetta byl odsouzen ke čtyřem letům a šesti měsícům odnětí svobody. Soudci II. oddělení Oránského soudu ho uznali vinným ze spáchání trestného činu pokračujícího sexuálního zneužívání s přitěžujícími okolnostmi, kterého se dopustil prelát. Emeritní biskup byl okamžitě zatčen a bude držen na policejním oddělení v Saltě, kde bude čekat na uvolnění cely ve věznici Orán.

Soudci uvěřili obviněním dvou bývalých seminaristů, G. G. a M. C., kteří uvedli, že byli vystaveni sexuálně motivovaným epizodám z rukou Zanchetty, k nimž docházelo od roku 2017 v semináři Jana XXIII. Rozsudek potvrdil požadavky obžaloby, zatímco přátelé a rodinní příslušníci obětí uvedli, že trest „je velmi nízký za škodu, kterou způsobil“. Biskup, který je do října 2021 formálně členem Rady pro správu majetku Apoštolského stolce, byl přítomen v soudní síni a rozsudek vyslechl v tichosti. Silvia Noviasky, novinářka z El Tribuno di Salta, která případ sleduje od začátku, řekla deníku New Daily Compass, že Zanchetta se proti rozsudku odvolá. Tento záměr vyjádřil Javier Belda Iniesta, kanonický právník, který v průběhu soudního řízení působil jako mluvčí argentinského preláta a který byl včera rovněž přítomen v soudní síni.

Odsouzení přivítal s uspokojením jeden ze dvou seminaristů, který poděkoval samotnému Noviaskému za to, že „dokázal všechno říct“. „Můžeme s úlevou kráčet v pokoji, spravedlnost byla moudrá a vyslechla nás,“ napsala oběť. Po vyhlášení rozsudku byl Zanchetta převezen do bezpečného pokoje v saltském okrese Unidad Regional 2, ale s pouty na zápěstích se vyhnul mediálnímu představení. Argentinská biskupská konference vydala prohlášení, v němž vyjádřila „blízkost obětem“ a „silnou a upřímnou žádost o odpuštění jménem celé církve“. Tyto bolestné události,“ napsali předseda Mons. Óscar Vicente Ojea a generální sekretář Mons. Alberto Bochatey, „nás obnovují v odhodlaném a naléhavém úkolu vymýtit tento druh zneužívání a pokračovat v usilovné práci na provádění opatření, která Svatý stolec žádá od diecézí po celém světě při hledání pravdy a spravedlnosti.“

Po předběžném vyšetřování, které vedl Msgr Carlos Alberto Sánchez, byl v roce 2019 zahájen také soudní proces na Kongregaci pro nauku víry, což zmínil sám papež František v odpovědi na otázku novinářky Valentiny Alazraki. Uvidíme, zda odsouzení II. oddílu soudu v Orànu bude také nakloněno zveřejnění výsledků tohoto procesu.


La Nuova Bussola Quotidiana

Viz také: Otevřený dopis Františkovi

            Nic neni skryto