Džihádisté zavraždili 84letou misionářkui

Sestra Maria De Coppi, 84letá kombonská misionářka, která působila v Mosambiku 60 let, byla zavražděna během útoku Islámského státu na její misii. Všechno shořelo. Jednalo se o cílenou popravu, jak se uvádí v prohlášení o útoku: „Příliš aktivně šířila křesťanství“.

Mosambik, Macimboa po boji s džihádisty

Z Mosambiku přišla nová zpráva o smrti sestry Marie De Coppi, kombonské misionářky, která byla zabita 6. září večer při ozbrojeném útoku na misii v Chipene v severní provincii Nampula. Okamžitě vzniklo podezření, že za útoky jsou zodpovědní džihádisté z hnutí al-Šabáb, nyní nazývané také al-Sunna wa Jama’a, které je napojeno na Islámský stát a v regionu působí od roku 2017. To se potvrdilo 7. září, kdy se k akci přihlásil Islámský stát na svém účtu na Telegramu s tím, že mluví jménem jedné ze svých afrických poboček, mozambické provincie. Téměř ve stejnou dobu vystoupil také mozambický prezident Felipe Nyusi. Na setkání s novináři vysvětlil, že jde o džihádisty, kteří prchají ze svých základen v sousední provincii Cabo Delgado, kde se proti nim soustřeďují jednotky vyslané na pomoc mosambické armádě Rwandou a státy Jihoafrického rozvojového společenství (Sadc). „Vraždí,“ řekl, „6. září při sérii útoků usekli hlavy šesti civilistům, tři unesli a zapálili desítky domů.

Džihádisté ve svém prohlášení tvrdí, že zaútočili na některé vesnice včetně té, kde mají komoniáni své sídlo, zapálili kostel misie, řadu budov, dvě vozidla a další majetek řeholníků. Tvrdí také, že zabili čtyři křesťany, včetně sestry Marie. V misii žili také dva italští kněží fidei donum z diecéze Pordenone, otec Loris Vignandel a otec Lorenzo Barro. Z jejich svědectví vyplývá, že požár zničil téměř celou misii: kostel, nemocnici, základní a střední školu, ubytovny, obydlí misionářů a některé sklady. „Bohužel jeden z prvních výstřelů zasáhl sestru Marii do obličeje,“ řekl don Loris listu Il Gazzettino. „Nemohli jsme pro ni nic udělat a její tělo už je na cestě do Carapira (další kombonská misie, pozn. red.) k pohřbu. Spekulovalo se, že sestra Maria byla při pokusu dostat se ke studentům, kteří byli stále uvězněni v jedné ze školních kolejí, smrtelně zraněna střelbou komanda: při prvních výstřelech se ostatní dívky zachránily útěkem do blízkého lesa spolu se sestrou Paulou, sestrou Eleonorou, sestrou Sandrine a sestrou Angeles, sestrami sestry Marie, které rovněž přežily. Don Loris však v odpovědi na otázky médií dodal něco podnětného: „Co se týče mě a dona Lorenza, zůstali jsme celou noc tiše v pokoji. Všechno spálili a vyrazili všechny dveře. Kromě nás. A to v nás vzbuzuje velké podezření: jak to, že se nedotkli právě našich dvou dveří? Zdá se být zřejmé, že se tomu záměrně vyhýbali, protože věděli: „Jiné vysvětlení neexistuje“.

Co věděli džihádisté? Proč se tak chovali? Vysvětlení přišlo s žalobou, v níž čteme: „jeptiška zašla příliš daleko, příliš aktivně šířila křesťanství“. Jednalo by se tedy o cílený útok, popravu.

Během dlouhé noci, kterou strávil v přesvědčení, že umírá, posílal otec Loris zprávy na rozloučenou na chatu telegramu diecéze Pordenone. „Odpustil jsem těm, kteří mě nakonec zabijí,“ napsal v příspěvku, „udělejte to také. Je však těžké odpustit těm, kteří způsobují tolik bolesti, a ještě těžší je odpustit těm, kteří tolik bolesti dovolují nebo se na ní podílejí. V roce 2017 čítal al-Šabáb několik stovek příslušníků, kteří útočili na odlehlé vesnice, kde rabovali a zastrašovali obyvatelstvo. Mozambická vláda pro ně dlouhé měsíce nehnula ani prstem. Mezi úřady v provincii Cabo Delgado – správci, úředníky a orgány činnými v trestním řízení – se mnozí spojili s džihádisty, aby se s nimi dělili o zisky z pytláctví a pašování drahých kamenů, dřeva a dalších přírodních produktů. Al Šabáb se tak stává stále početnější, obávanější a násilnější. Od vesnic přešli k útokům na strategická města, kterých se jim podařilo zmocnit a dokonce je na několik měsíců obsadit. Přístav Mocimboa da Praia zůstal v jejich rukou po dobu jednoho roku. Jednou z nejdramatičtějších epizod byl útok na město Palma v roce 2021, který provedlo asi stočlenné komando džihádistů, kteří ho z velké části zničili a zabili desítky, možná stovky lidí.

Sestra Maria měla 84 let. Šedesát z nich strávila v Mosambiku, kam přijela v roce 1963, kdy byla země portugalskou kolonií. Pracovala v několika misiích v provincii Nampula. V rozhovoru, který poskytla v roce 2021 týdeníku L’Azione.it, popsala utrpení a zoufalství obyvatel, kteří jsou vydáni napospas svévoli a brutalitě džihádistů a zkorumpovaných státních úředníků: „Snažím se být lidem nablízku,“ řekla, „zejména nasloucháním tomu, co mi říkají. I přes materiální chudobu je naslouchání druhým velkým darem, je to uznání jejich důstojnosti“.

Chiesa e post Concilio