Ukrajina a zimní přípravy

Analýzy a komentáře k postupu v referendu, který chtějí Rusové na územích dosud ukradených Ukrajině, šílí, dnes je doprovází projev Putina se Šojguem. Vzhledem k tomu, že jde o částečnou novinku vzhledem k probíhající válce, o které jsme přerušili projevy až do fakticky významných novinek, uvádíme komentář.

Referendový krok byl ohlašován znovu a znovu od prvních měsíců války. Přichází na konci září a to nás vede k uvažování ve vztahu k času. Ve skutečnosti budou vojenské operace na souši na jihovýchodě Ukrajiny od října minimálně do konce dubna silně podmíněny počasím, deštěm, sněhem, mrazem. To vede k několika operačním problémům z hlediska vojenské logistiky, kromě vzájemného házení raket do hlavy. Ve skutečnosti ji blokuje nebo výrazně omezuje. Pro těžká vozidla, vyjma off-roadů, zůstává používání silnic nebo dálnic, prakticky výzva k bombardování na určitých souřadnicích, to jsme viděli už na začátku konfliktu, přesně od března do dubna. Aby se předešlo pochybnostem, také přesunout jednotky v dlouhých chladných a tmavých měsících, 

Přiznám se, že nejsem vojenský analytik, přečteme si příspěvky těch, kteří vědí více, ale na oko se mi zdá, že načasování a obsah oznámení jsou tak čitelné. Jde o ono „zmrazení konfliktu“, tedy upevnění pozic jejich obranou a bez nových iniciativ, problematických iniciativ i pro protivníka, o kterých jsme již mluvili. Moskva by byla jistě nejraději dobyla celý Donbas, ale nebyla schopna, takže bychom to mohli vzít na vědomí a potvrdit. 

Přejděme ke strategickému a politickému plánu. Moskva hned od prvních dnů deklarovala své cíle za tři plus dva body. Byl to slavný Peskovův rozhovor s agenturou Reuters založený na.

  1. uznání autonomie Donbasu;
  2. uznání suverenity Moskvy nad Krymem;
  3. 3) neutralita v ukrajinské ústavě, navíc s podstatnou demilitarizací Ukrajiny (které podle Šojgu právě bylo skutečně dosaženo, bez následných příspěvků NATO) a velmi vágní denacifikací.

Protože tyto dva poslední body byly a zůstávají vágní, zdá se, že tam byly umístěny záměrně za účelem vyjednávání, aby jeden mohl říci „vyhrál jsem“ a druhý „vyhrál jsem nebo v žádném případě jsem neprohrál a v každém případě ano. nevyhrát“. Body 2) a 3) by měly být poněkud ovladatelné, 1) ne. Řekl bych, že systém zůstává platný i po téměř sedmi měsících konfliktu i proto, že jej neustále Rusové opakují ve formuli „cíle speciální vojenské operace“, a proto bych jej bral jako ruský postoj k základu strategie operativního zmrazení konfliktu. 

Na politické úrovni bychom museli mluvit o vnitřní rovnováze v Rusku a také mezi Ruskem a přáteli SCO, ale to uděláme jindy.

Ve světle toho by i konzultace v oblastech mimo Donbas, které nyní tvoří oblast aktualizované mapy, měly následně řešitelnou hodnotu, řešitelnou – v mysli Rusů – v širším rámci, v němž by sankce, ostrakismus, dodávky plynu musí být umístěny a liší se. Každá oblast by měla při hypotetickém vyjednávání svou váhu a cenu. Je zřejmé, že k dnešnímu dni nevidíme sebemenší vyhlídky na vyjednávání, za sedm měsíců, kdo ví. Osobně a na rozdíl od mnohých nevidím de facto eskalaci, naopak vidím zmrazení de facto situace a sázku na dlouhé časy. 

Nevím, jestli mají pravdu nebo ne, ale zdá se mi, že Rusové od začátku věděli, že se věc bude protahovat, takže jsou asi relativně vybaveni. Je nutné oddělit vše, o čem věříme, že víme, protože to řekly západní informační zdroje od bleskové války v Kyjevě, po invazi až k hranicím Rumunska, Novoruska s Oděsou a další záměry připisované převážně hypotetickému statutu. Ve skutečnosti nic z toho nebylo možné dosáhnout se 100-150 000 muži, takže nic z toho nebylo v ruských strategiích. 

Strategie pak musí klesat a také klesat s ohledem na soupeře, nemůžete je dělat všechny a priori. Zdá se mi pravděpodobné, že Rusové chtějí vidět, jak to bude za sedm měsíců a co Ukrajinci a euro-angloameričané za těchto sedm měsíců udělají. Připadá mi to jako hra na stole, kde jsou žetony přesně „čas“. Kdo má nejvíce času a vytrvalosti? Rusové se chlubí, že jsou schopni dát na talíř dalších 300 000 záložníků, aby otočili frontu, obranu, posádku, nic zvlášť náročného, ​​když neriskují kůži pod bombami a raketami, které budou dál pršet. Ukrajinci na frontě a obyvatelstvo, které může potkat další nepříjemnosti jako topení a světlo, jak budou za sedm měsíců? A co se stane v listopadových volbách v USA? Poskytnou Američané rakety dlouhého doletu nebo dokonce letadla, která by je oficiálně odvezla do války? A Evropa, jaká bude evropská politická geografie po dlouhé a problematické zimě a relativním zadržování veřejného mínění? Hra je ještě dlouhá. 

Myslím, že Rusové chtějí získat čas, uvidíme, je to hypotéza. V pokeru by to neodpovídalo „raise“, ale „sto“, „castling“, pokud dáváte přednost šachům. Každá hypotéza se samozřejmě musí vypořádat s konzistencí dedukcí a indukcí informací, které však rozhodně nejsou těmi, které veřejně poskytuje západní tisk. Uvidíme tedy, která z těchto a dalších hypotéz bude mít větší konzistenci. 

[Zjevné cinkání atomů mi uniká, jen mluvit o nich je jedna věc, používat je druhá. MAD je podle mého názoru stále v zásadě platný, jak zjevně je] (Pierluigi Fagan)