Prezident Bolsanaro a zasvěcení Brazilie Neposkvrněnému Srdci

                                        22. 5. 2019

Papež František by byl velice rád viděl v Brazílii u moci Dělnickou stranu, ale ta díky vlastní korupci zkrachovala. Novou hlavou země a vlády se stal Jair Bolsonaro. Jeho koalice se skládá z několika křesťanských stran včetně evangelických. On sám je katolík.

21. května ráno místního času oslovil prezident Bolsonaro Brazilce těmito slovy:

„Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí“ (Jan 8,32). Toto poselství předchází naši misii.

Tento pozdrav souvisel se zvláštní událostí tohoto dne. V 19 hod. středoevropského času se v hlavním městě konalo zasvěcení Brazílie Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Stalo se tak nejen za přítomnosti prezidenta Bolsonara, ale akt zasvěcení se konal přímo v prezidentském paláci a hlava státu ho slavnostně podepsala.

Tento akt bohužel není akcí brazilské biskupské konference, nýbrž iniciativou katolických laiků. Zasvěcení vedl don Fernando Areas Rifan, apoštolský administrátor Apoštolské osobní administratury sv. Jana Marii Vianneye, která je vlastně jediná de facto diecéze v tradičním ritu.

Hybnou silou zasvěcení je Mariánská kongregace a další katolická organizace Frente Parlamentaro Catolico, sdružující katolické poslance.

Ideu zasvěcení navrhli dva poslanci: Christ Tonietto a Eros Biondini. Zdůraznili, že akt zasvěcení je současně státním aktem, kterým se Neposkvrněnému Srdci zasvěcuje celá země. Zvěrolékař Biondini studoval na papežské katolické univerzitě v Mina Gerai politické vědy a stal se v Brazílii známý tím, že pořádá velké hudební televizní akce TV Cançao Nova. Od roku 2010 je poslancem a zaměřuje se na politickou obnovu Brazílie, odpor proti „politice klimatu“ a na podporu rodiny a ochranu nenarozených dětí. Christ Tonietto je právnička a členka Katolického kulturního střediska Don Bosco. V roce 2017 vedla iniciativu proti urážkám katolické církve v YouTube komedii Porto dos Fundos. Svá vysílání na Twitteru zakončuje slovy: Viva Cristo Rei! (Ať žije Kristus Král!) Tonietto podporuje iniciativu prezidenta Bolsonara – šířit „Protikomunistický katechismus“ arcibiskupa Geraldo de Proenca Sigauda mezi těmi, kteří „doporučují hlásit se ke katolíkům, ale hájit komunismus. Sigaud náležel k Coetus Internationalis Patrum, a byl hlavním odpůrcem Heldera Camary, arcibiskupa v Olinda a Refice.

Brazilská biskupská konference, která je již dlouho nasáklá teologií osvobození, se od aktu zasvěcení distancuje, především proto, že současný prezident se těší značné antipatii papeže Františka. Místo aby se radovala, že má katolické spojence v parlamentu, mluví o „politickém zneužívání náboženství“.

Jaké zneužívání? Že poslanci přišli s ideou zasvěcení země Neposkvrněnému Srdci Panny Marie? Že zasvěcení provedl prezident?

Bergogliovská politika směřuje do slepé uličky, jak o tom svědčí reakce biskupské konference na zasvěcení Panně Marii.

Tato skutečnost konkrétně ukazuje, o co vlastně Bergogliovi jde, co je jeho nejvlastnější „vírou“, kterou ve světě prosazuje.

Pramen: Katholisches