Tato křesťanská žena byla před deseti lety nespravedlivě odsouzena k trestu smrti. Rozsudek byl zrušen loni v listopadu a Asia Bibi se ukrývala na bezpečném místě, protože jí hrozilo násilí ze strany protestujících islamistů. Dlouhé mlčení pomohlo uvolnit napětí a vyvést ji z této země. Nyní se nachází v bezpečí v Kanadě. Potvrdilo to 8. května ministerstvo zahraničí Pákistánu, které neuvedlo místo jejího pobytu, ale učinil tak Saif Malloc, její advokát, prostřednictvím BBC.
Asia Bibi je tedy konečně v bezpečí, nakolik může být v bezpečí osoba, na kterou islámští integristé soustředili veškerou svou nenávist. Rozsudek proti ní byl vynesen v roce 2009. Při práci na poli ji někdo požádal, aby přinesla vodu. Její dvě muslimské spolupracovnice však prohlásily, že není muslimka, a proto nemůže vodu čerpat. Asia ve snaze hájit svou víru prohlásila: »Můj Ježíš nás spasil, a co udělal pro vás váš Prorok?« Zdálo se, že spor tím skončil, ale po několika dnech ji společnice obvinily z urážky Proroka před dvaceti pěti svědky. Byla tedy zatčena a od roku 2009 držena ve vězení, než ji nejvyšší soud na podzim 2018 osvobodil.
I když v roce 2010 soud konstatoval, že žádná urážka proroka od jmenované neexistuje, byla odsouzena k smrti za rouhání jako první žena v Pákistánu. Když byla prohlášena za nevinnou, důležité islamistické skupiny jako Tehreek-i-Labbaik Pakistan a Tehreek-e-Labbayk Ya Rasool Allah vyvolávaly opakovaně násilné protesty. Kvůli nepokojům bylo hlavní město Lahore tři dny v blokádě. Když byla pak vláda obviněna, že je ve službách Západu a Izraele, nařídila uvěznění velkého počtu odbojných islamistů, včetně jejich vůdců. Ministerský předseda Imrah Kan islamisty tvrdě odsoudil a prohlásil, že je nepřípustné, aby se soudcům vyhrožovalo smrtí.
Asia Bibi byla mezitím 7. listopadu z vězení přemístěna na neznámé místo se silnou bezpečnostní ochranou. Bylo však zřejmé, že bude muset s celou svou rodinou odejít ze země.
Pro vládu tím vznikl velký problém, jak vyhovět oprávněným protestům náboženských i politických organizací z celého světa a uchránit nevinnou oběť před násilím, protože i po zatčení svých pohlavárů islamisté útočili na křesťanské kostely, školy a instituce a ohrožovali i jednotlivé rodiny. Úsilí zachránit oběť a zmírnit zákon stálo život Salma Taseera, gubernátora v Punjbu, a Shahbaza Bhattiho, křesťanského ministra pro menšiny. Mumtaze Quadrihi, který zavraždil gubernátora, mnozí pokládají za hrdinu. Jeho poprava na šibenici vyvolala v únoru 2016 několikadenní demonstrace.
Vláda nejdříve použila na uklidnění a odvedení pozornosti dlouhé mlčení o celé záležitosti. Po půl roce se podařilo ohroženou rodinu odvézt do bezpečí. Díky taktice mlčení a především mnoha modlitbám tak bylo nakonec dosaženo osvobození Asia Bibi a její rodiny.
Anna Bono, Nuova Bussola Quotidiana