12. XII.: Liduprázdná bazilika

Od 9. do 12. prosince 1531 bylo Guadalupe, nyní městská čtvrt Mexico City místem významného mariánského zjevení indiánu Juan Diegovi. Quadalupe je největším mariánským poutním místem světa. Ročně tu přicházelo na 20 milionů poutníků. Nejvíce jich přicházelo v tyto výroční dny. Ale letos tomu tak nebylo.

Fotografie hovoří za tisíce slov. Představují poutní místo jako liduprázdný prostor. S odvoláním na pandemii vládní úřady zcela znemožnily poutníkům přístup. 11. prosince v předvečer hlavního svátečního dne bylo na místě rozsvíceno 14 000 svíček jako němá náhrada za ty, kteří nesměli letos přijít. Jen zvonkohra zpřítomňovala poutní píseň.

Církevní hierarchie se zcela spojila s vládními úřady a mluvila o „citlivosti“ a „zvláštní odpovědnosti“ jako o něčem, co nedovoluje poutní místo zpřístupnit.

„Černým dnem“ stal se v Mexiku 12. prosinec již loňského loňského roku. Tehdy president vyhlásil amnestii pro všechny postižené zákonem o zákazu potratu, který byl právě k tomuto dni zcela bez omezení povolen.

Katholisches – Giuseppe Nardi