Svatý Kamilmr rozmlouvá s Krucifixem

Svatý Kamil a krucifix, který k němu promlouval

Antonio Tarallo

V římském kostele Santa Maria Maddalena jsou uloženy vzácné relikvie svatého Kamila de Lellis. Mezi nimi je i dřevěný krucifix, který ve chvíli velkého zmatku svatého ošetřovatele uklidnil a povzbudil ho, aby pokračoval v započatém díle…

Srdcem kamilského řádu a ctitelů svatého Kamila de Lellis je kostel Santa Maria Maddalena v Římě, v němž jsou uloženy vzácné relikvie této svaté sestry. Každý metr, každý centimetr čtvereční tohoto místa vypovídá o jeho mimořádné zkušenosti s Bohem, o jeho hrdinských činech a o činech kamilských řeholníků, kteří v průběhu času přijali specifické charisma „být svědky milosrdné Boží lásky“. Zde se „plnými plícemi“ nadechuje svatý Kamil de Lellis, jehož památku si dnes připomínáme. A to jeho tělo, uchovávané ve skleněné vitríně v postranní kapli, jako by stále mluvilo, jako by stále volalo na své společníky větu, která se stala symbolem jeho angažovanosti pro nemocné, pro trpící: „Více srdce v těch rukou!“.

Architektonická historie tohoto kostela má svůj počátek v již existujícím kostele arcibratrstva Gonfalone, který byl darován světci v roce 1586. Teprve v roce 1694 začalo rozšiřování a proměna kostela. Uprostřed průčelí, které dokončil architekt Giuseppe Sardi až v roce 1735, je kříž a nápis: „O CRUX AVE SPES UNICA PIIS ADAUGE GRATIAM“: „Buď zdráv, kříži, jediná naděje, rozmnož milost oddaných“.

Kostel svaté Máří Magdalény se skládá z jedné lodi se šesti nádhernými bočními kaplemi. Nahoře je kopule vytříbené krásy, připisovaná Carlu Fontanovi, v níž je freskami vyobrazena sláva Nejsvětější Trojice, Panny Marie a svatých. V pultovém průčelí jsou pak umístěny nádherné varhany z 18. století, zdobené zlatem a štukovými figurami. Nad hlavním oltářem se nachází velký obraz svaté Máří Magdalény v modlitbě a kříže Kamila neseného anděly k nebi, dílo velmi mladého umělce Michele Roccy. Nahoře na stěnách je šest soch znázorňujících ctnosti dobré zpovědi: Humilis, Secreta, Simplex, Verecunda, Fidelis, Lacrymabilis.

Vše v tomto kostele je harmonií, která uchvacuje duši a vede ji k nebeským výšinám; barvy a tvary vypovídají o kráse křesťanství. Kromě těchto uměleckých skvostů však kostel uchovává v přilehlém muzeu v generálním domě kamilliánů také vzácné relikvie a předměty denní potřeby, které patřily svatému Kamilovi de Lellis: skutečnou truhlici vzpomínek. Ve vitrínách kapitulní síně lze obdivovat dokumenty velkého historického významu, rukopisy, obrazy a četné sakrální vybavení. Velký význam má nádherný obraz Sebastiana Concy, který se nachází v nových výstavních prostorách muzea a zobrazuje svatého Kamila, jak pomáhá nemocným v Koloseu. Mezi předměty denní potřeby otce Kamila patří: dřevěný stolní kříž; jeho řeholní hábit černé barvy s nezaměnitelným červeným křížem na hrudi; několik obvazů, kterými si obvazoval ránu na vředu na kotníku; kalich a miska, které používal při slavení eucharistie. Nejcennějším pokladem je však jistě relikvie jeho srdce, uchovávaná ve stejné místnosti, kde světec 14. července 1614 opustil zemi, aby odletěl do nebe.

„Když otec [Ottavio Pace] vstoupil do lazaretu, uviděl, že Kamil, aniž by mluvil, ale jen se díval na obraz krucifixu, dává očima a celou tváří znamení, že k němu mluví, a když si uvědomil, že ho vidí, okamžitě přestal a jeho tvář se uklidnila. Když zaznělo polední Zdrávas Maria, pozdravil Pannu Marii, ačkoli měl tak suchý jazyk, že jím sotva hýbal.“ Takto líčí světcovu smrt kamilský historik otec Sanzio Cicatelli ve své slavné hagiografii z roku 1615.

Ale pohled svatého Kamila se v tu chvíli neobrátil jen ke kříži. Jeho poslání, jeho životní zkušenosti a spiritualita vždy směřovaly k onomu signum, které odlišuje křesťanství, a to natolik, že se stalo symbolem samotného řeholního řádu, který založil, řádu kleriků řádových služebníků nemocných, známého spíše jako kamiláni: červený kříž na černém poli. A právě k tomuto Ukřižovanému chtěl vždy obrátit svůj pohled, když sepisoval svou závěť: „Ježíši Kristu ukřižovanému přenechávám vše ze sebe a věřím, že mě ze své čisté dobroty a milosrdenství přijme, i když nejsem hoden, aby mě přijal tak velký Boží Majestát, jako kdysi jako dobrý otec přijal svého marnotratného syna.“

V jeho životě se proto neustále objevují pojmy „kříž“ a „ukřižovaný Kristus“. A přímo na oltáři malé kaple pojmenované po tomto světci se nachází

V jeho životě se proto neustále objevují pojmy „kříž“ a „ukřižovaný Kristus“. A přímo na oltáři malé kaple pojmenované po světci je borový dřevěný krucifix – vyrobený neznámým autorem – který svatý Kamil našel v nemocnici San Giacomo degli Incurabili (kde sloužil jako ošetřovatel) a žárlivě ho střežil, když odtud odcházel. V tyto výjimečné dny vzpomínek byl kříž umístěn v první malé kapli vlevo od hlavního oltáře; oči dřevěného Krista se obracejí k lodi. Tento krucifix je stejný jako ten, který promluvil ke svatému Kamilovi, a nese s sebou jeden z nejzajímavějších příběhů světcova životopisu.

Spolu se svými prvními společníky se svatý Kamil scházel k modlitbě v malé místnosti nemocnice San Giacomo, kde byl uložen tento krucifix. Ale „nedlouho poté, co se takto začali shromažďovat (i když to bylo způsobeno velkou závistí ďábla, který, předvídaje velké plody, které by se mohly z tohoto shromáždění získat, je chtěl okamžitě zbavit, nebo se také mohlo stát, že je díky velké Boží prozřetelnosti povolal k vyšším myšlenkám, Stalo se, že jistý zlomyslný muž z téhož hospice, opovrhující tím, že ho Camillus také nepovolal do oratoře, řekl pánům strážcům nevím jakou nepravdu, čímž v nich vzbudil podezření, že jejich shromáždění je pokusem zmocnit se hospice. Páni, kteří na to žárlili, jmenovali Kamila vůdcem ostatních a vynálezcem této novinky a výslovně mu zakázali, aby se s ním už nikdy nesetkával

V jeho životě se přesto neustále objevují pojmy „kříž“ a „ukřižovaný Kristus“. A přímo na oltáři malé kaple pojmenované po světci je borový dřevěný krucifix – vyrobený neznámým autorem – který svatý Kamil našel v nemocnici San Giacomo degli Incurabili (kde sloužil jako ošetřovatel) a žárlivě ho střežil, když odtud odcházel. V tyto výjimečné dny vzpomínek byl kříž umístěn v první malé kapli vlevo od hlavního oltáře; oči dřevěného Krista se obracejí k lodi. Tento krucifix je stejný jako ten, který promluvil ke svatému Kamilovi, a nese s sebou jeden z nejzajímavějších příběhů světcova životopisu.


(Otec Sanzio Cicatelli, Vita del Padre Camillo de Lellis, 1615).