Čtyři měsíce války na Ukrajině, proroctví Civitavecchia
Riccardo Cascioli
7-10 minut
Od ruské invaze na Ukrajinu uplynuly čtyři měsíce; v intencích toho, že se mělo jednat o bleskovou invazi, se nyní podle samotných protagonistů slibuje, že bude trvat roky. A stále více zemí se do ní nějakým způsobem zapojuje. Tato vyhlídka je stále znepokojivější a připomíná proroctví Panny Marie v Civitavecchii o riziku světové jaderné války mezi Západem a Východem.
Od 24. února, kdy v pět hodin ráno odstartovalo první ruské bombardování invazi na Ukrajinu, uplynuly přesně čtyři měsíce. Mělo jít o bleskový útok, který měl zajistit kontrolu nad Donbasem, ovládnout koridor a spojit jej s Krymem, jednostranně anektovaným v roce 2014, a vyprovokovat změnu režimu v Kyjevě, aby se Ukrajina vrátila na oběžnou dráhu Moskvy. Jak už to tak bývá, věci se vyvíjejí jinak, než se očekávalo: politický cíl byl přeskočen, vojenská operace probíhá také pomalu, i když ruské jednotky po vytvoření kýženého koridoru nyní dostávají Donbas pod kontrolu. Ukrajinský odpor za vydatných dodávek zbraní ze západních zemí ruský postup zkomplikoval, ale nezastavil.
Čas plyne, válka se stává kronikou – protagonisté na obou stranách otevřeně hovoří o válce, která bude trvat roky – a rozšiřuje se, zatímco pozornost veřejnosti paradoxně klesá. S postojem roztržitého diváka jsme v posledních měsících – kromě ničení napadených ukrajinských regionů a tisíců mrtvých na obou stranách – viděli žádost Švédska a Finska o členství v NATO, výzvu, kterou proti Rusku zahájila Litva blokádou ruské enklávy Kaliningrad, zahájení vyzbrojování zemí bývalé Varšavské smlouvy v čele s Polskem.
Čína a Indie mezitím po počátečním vyčkávacím postoji stále otevřeněji podporují Rusko, jak se ukázalo včera na výročním zasedání BRICS, bloku pěti nejrychleji se rozvíjejících zemí: Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Čínský prezident Si Ťin-pching přímo zaútočil na Západ, zejména v otázce hospodářských sankcí, které jsou používány jako „politická zbraň“ a mají negativní důsledky pro všechny. Na druhou stranu, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin, osa s BRICS ruší negativní dopady západních sankcí: v prvních třech měsících roku 2022 se obchod mezi Ruskem a ostatními čtyřmi partnery zvýšil o 38 % a dosáhl hodnoty 45 miliard USD. Samotná situace, která vznikla ve vztahu k západním zemím, navíc urychluje snahu o vytvoření alternativního mezinárodního finančního systému mezi zeměmi BRICS.
Na druhé straně těžké důsledky sankcí proti Rusku pro Evropu, zejména pokud jde o dodávky plynu, nijak nezmenšují odhodlání podpořit ukrajinský odpor a zastavit Putina za každou cenu. V předvečer summitu G7 (neděle 26. června) a summitu NATO (29. června) se zpřísnění sankcí a zvýšení vojenských dodávek kyjevské vládě považuje za samozřejmost.
Včerejší rozhovor britského premiéra Borise Johnsona pro hlavní evropské deníky (v Itálii jej zveřejnil deník Corriere della Sera) poskytuje jasný obraz o cílech a strategii Západu. Žádná „špatná mírová dohoda“ s Putinem. Cílem je, aby Putinův projekt zkrachoval, tedy abychom se vrátili alespoň ke statu quo (…) To znamená, aby jeho síly byly vyhnány z oblastí Ukrajiny, které dosud obsadily“. Pokud je toto cílem, „musíme Ukrajincům pomoci získat strategickou odolnost: musí jít dál“; což také znamená, že „není čas udržovat status quo, je čas pokusit se o zvrat“. Dokud jsou Ukrajinci schopni vést protiofenzívu, měli by být podporováni, a to technikou, o kterou nás žádají. A bude to právě ukrajinský prezident Zelenskyj, kdo tento požadavek zopakuje svou účastí na summitu G7 i NATO.
Johnson má zjevně dlouhodobou perspektivu a bere v úvahu „náklady na energie, inflační tlaky, ceny potravin“, což jsou všechno faktory, které již ovlivňují evropské země. Především však naznačuje stále větší přímou vojenskou angažovanost. Přestože v posledních měsících byla Ukrajině poskytnuta finanční a vojenská pomoc v hodnotě více než 40 miliard dolarů (více než polovina ze Spojených států) – a vojenská pomoc byla poskytnuta již dlouho předtím, než
Johnsonův výhled je zjevně dlouhodobý a bere v úvahu „náklady na energie, inflační tlaky, ceny potravin“, což jsou všechno faktory, které již způsobují oslabení evropských zemí. Především však naznačuje stále větší přímou vojenskou angažovanost. Pokud se navzdory tomu, že v posledních měsících bylo na Ukrajinu posláno více než 40 miliard dolarů finanční a vojenské pomoci (více než polovina z USA) – a vojenská pomoc ze zemí NATO byla k dispozici již dávno předtím – nepodařilo překlenout vojenskou propast s Ruskem, co bude třeba udělat, aby se podařilo zastavit ruská vojska a následně zorganizovat protiofenzívu a získat zpět území ztracená během těchto čtyř měsíců? Je zřejmé, že Johnson hovoří o vojenské eskalaci, která se nemůže omezit na pouhé dodávky výzbroje a technické pomoci.
Před námi je tedy scénář války, která má tendenci eskalovat a internacionalizovat se, což je ještě horší, protože v této oblasti není žádný aktér, který by měl na mysli skutečnou mírovou iniciativu. Ani diplomatické kroky Svatého stolce nemohou změnit běh věcí, a to nejen proto, že se v posledních měsících ubíraly toulavým směrem, ale i proto, že v současné době neexistují hráči, kteří by měli skutečný zájem na zprostředkování, které má pouze morální sílu.
Tváří v tvář tak nebezpečné situaci a při otupělém veřejném mínění si nelze nevzpomenout na poselství, které Panna Maria v Civitavecchii svěřila rodině Gregoriových v roce 1995. V rozhovoru Riccarda Caniata, který je obsažen v knize „Civitavecchia, 25 let s Marií“, kterou napsal otec Flavio Ubodi (Ares 2020), Fabio Gregori vysvětluje, jak nás Panna Maria – která je přímo spojena s fatimskými zjeveními – „varovala, že Satan je mocný a chce rozpoutat nenávist, tedy válku, aby zničil lidstvo“. A o jaké válce mluvíme? „Hrozba jaderného konfliktu mezi Západem a Východem, třetí světová válka“. Navíc jde o válku, která jde ruku v ruce s válkou proti „křesťanské rodině založené na manželství“ a s „novou velkou apostazí, tedy popíráním základních křesťanských pravd, které se po staletí potvrzovaly v tradici a učení“. Jak vidíme, velká apostaze a válka proti manželství již značně pokročily, obrácení – s modlitbou a pokáním – je skutečným klíčem k tomu, aby se zabránilo tomu ostatnímu.
Pokud chcete do témat probíraných v článku proniknout hlouběji, doporučujeme vám zakoupit si naši knihu:
„Proč se zjevuje Panna Maria“, Diego Manetti : Součást našeho seriálu VĚDĚT, ABYCHOM SI ROZUMĚLI
Viz také: Co se stalo v Civitavecchia?