Třetí muž na špici církve

Nejen kvůli luxusním palácům v Londýně, ale také kvůli zneužitým prostředkům určeným původně chudým, které skončily v kapsách spekulantů, dostal se třetí muž v církvi do velké bryndy. Palcové tituly v Espreso přiměly papeže, aby si předvolal kardinála Angela Becciu, dosavadního prefekta Kongregace pro svatořečení, aby „složil účty ze svého správcovství“. Předvolaný se sám zříká své funkce i kardinálské hodnosti a všech práv udělených papežem.

Kromě vyšetřování případu zneužití fondu „Haléř sv. Petra“ k nákupu luxusního paláce v Londýně v luxusní čtvrti Chelsea za 160 mil dolarů je Bocciu se obviňován z dalších případů zpronevěry dobročinných fondů i ve prospěch své vlastní rodiny.

Dvaasedmdesátiletého Angela Becciu jmenoval Benedikt XVI. náměstkem státního sekretáře (třetí muž církve po papeži a státním sekretáři) a František mu 28. června udělil kardinálský klobouk. V době sedmi let své funkce ve Státním sekretariátu poskytl vatikánské finance finančníkovi Enrico Crasso z Credit Suisse, pak se stal obětí vydírání makléře Gianluigi Tozziho, zapletl se do dalších spekulací s nemovitostmi v Londýně a vyžádal si od IBK prostředky pro Kooperativu Spes v provincii Sassari, kterou reprezentuje jeho bratr Tonini Becciu. Tozzi byl mezitím zatčen pro obvinění z finančních podvodů a vydírání.

Becciu systematicky zneužíval dobročinné fondy pro spekulace, čímž obzvláště rozhněval Bergoglia. Je však možné, aby státní sekretář Parolin nebyl informován o podnikání svého náměstka, který byl navíc zvláštním delegátem pro maltézský řád?

Věřící mají právo být informováni, co se doopravdy děje s jejich milodary. Jinak je každý pokus o očištění jen neupřímnou formalitou.

Duc in altum Aldo Maria Valli