Sosa má jasno: Amazonský synod nastolí jednotu

                                                18. 9. 2019

Bílý a čený

»Papež František je v palbě kritik klidný, protože je přesvědčen o svém poslání a neustoupí.« Tak bránil Arturo Sosa papeže na tiskové konferenci v pondělí 16. září v tiskovém středisku v Římě jako odpověď na křížové tažení modliteb a postu za amazonský synod. Podle černého papeže kritiky Instrumentum Laboris od kardinála Burkeho a biskupa Schneidera jsou pokusem, jak ovlivnit volbu příštího papeže, protože František už není mladík, jeho pontifikát už nebude dlouhá historie a tito dva myslí na jeho nástupce.

»Jedná se o vnitřní politický boj v církvi«, prohlásil Sosa a zdůraznil, že útoky proti Bergogliovi reagují na jeho antiklerikální reformy: »Papež prosazuje synodalitu proti klerikalismu a tyto útoky jsou stejné jako proti synodu o mládeži a synodu o rodině«. Navzdory silným kritikám v posledních dnech ujistil, že synodní dokument vytváří jednotu, a proto odmítá možné schizma v katolické církvi po tomto synodu.

Generál jezuitů prolomil mlčení o polemikách kolem prvního latinsko-amerického papeže a amazonském synodu. »Církev je na cestě k integrální ekologii«. Sosa pokládá synod za pokračování Evengelii gaudium a Laudato Si‘. »Amazonský synod je konkretizace Laudato Si‘ inspirované v Evangelii gaudium.Proto Instrumentum Laboris trvá na vyjádření integrální ekologie, kdy my, církev a společnost se držíme opravdu integrální ekologie. Ti, kdo si myslí, že je tom levicová strategie, potřebují, aby jim někdo otevřel oči«.

»Synod nebude dělat nová rozhonutí. Církev je odpovědná, aby živila křesťanská společenství, a proto musí hledat prostředky, jak to udělat«. Podle něho »ordinace (kběží) není jediným prostředkem, je mnoho služeb, kterých je možno využít v oblastech, jako je Amazonie«. »Musíme si připomenout, že synod je setkání pastorační, setkání pro změnu obecné vize a doporučení, jak dále postupovat v pastoraci, aby byla účinnější v olasti Amazonie která je tak důležitá pro Latinskou Ameriku a svět«.

»Svatý Ignác nebyl tak hloupý«, řekl ke jmenování tří kardinálů jezuitů v kontrastu k poslednímu hlasování v řádu, které hovoří o charismatu služby bez osobních aspirací. »Jestliže někdo z nás bude jmenován biskupem, musí pak   dělat to, co má dělat«. Vysvětlil, že jmenování tří jezuitů přináší konkrétní poselství: Michael Czerny »představuje úkol utečenců a migrantů a není to náhoda, že je sekretářem nadcházejícího synodu. S Jeanem Claude Höllerichem je spojeno poselství jednoty Evropy a litevský Sigitas Tamkevicius je  mučedník za živa.«

»Sblížení s Čínou není improvizace«. P. Artur Sosa potvrdil, že situace mezi Čínou a církví je napjatá a i přes dohodu pokračují velká pronásledování katolíků. Nicméně se domnívá, že dohody jsou důležité pro jednotu církve v Číně.

Jak vidí černý papež Bergogliův pontifikát? »Papež František je syn 2VK a vydává všechnu svou energii a pastorační kapacitu na uskutečnění toho, o čem 2VK snil pro církev. Zdá se mi, že to je velký vklad. Pravá reforma církve je blízká záměrům 2VK, když definoval Boží lid. V Americe se mi líbí, že Boží lid pochoduje ve smyslu synodality, a synod chce říct, abychom kráčeli společně«.

Marinellys Tremamunno, La Nuova Bussola Quotidiana