Rozhodnutí Vatikánu ohrožuje identitu katolických škol

Jezuitské gymnázium Brebeuf Jesuit Preparatory School ve státě Indianopolis se dovědělo, že jeho profesor matematiky Layton Payne-Elliot uzavřel civilní sňatek s profesorem Joshua Payne-Elliot, který vyučuje na diecézní vysoké katedrální škole.

Biskup Charles Thomson upozornil obě instituce, že nemohou s těmito osobami udržovat pracovní smlouvu, jinak zruší jejich právo používat titul katolické školy. Jednal tak v souladu s Kodexem církevní práva kán. 803, 804 a 806. Učitelé se mají vyznačovat správnou naukou a řádným životem.

Jezuitské gymnázium však odmítlo biskupa uposlechnout a požádalo o zásah Vatikánu, tedy Kongregaci pro katolickou výuku, kterou vede kardinál Giuseppe Versaldi. Joshua Payne Eliot se obrátil se stížností na civilní soud, který čeká na vyjádření Vatikánu, a proti jeho rozhodnutí nehodlá vystupovat. Podle Catholic News Agency (Cna) se případem zabývá i Státní sekretariát a výsledek nebude publikovat. Pokud Vatikán rozhodne ve prospěch školy, učiní tak proti Kodexu církevního práva i proti základům víry. Vznikne tak anarchie, jakou podporuje James Marin, podle kterého se jezuitská škola má řídit požadavky LGBT.

Pramen NBQ