Katoličtí filmaři proti diktatuře gender

                                                                                 28. 8. 2019

Manželé Carl a Agel Larsenovi jsou filmaři a natáčejí profesionálně publicistické šoty a krátké filmy. Jako praktikující katolíci nechtěli natáčet sňatky gayů a šoty pro LGBT a byli tak ve státě Minesota odsouzeni za diskriminaci. V odvolání však soudce Ryan Stras připomněl platnou náboženskou svobodu, zaručenou v tzv. První dodatkem ústavy a rozsudek zrušil.

Je to další důležité vítězství proti tyranii gender. Tito manželé jsou provozovateli Telescope Media Group a St. Cloud, nel Minnesota. Jsou ochotni natočit komukoliv cokoli, pokud to nenarušuje principy, které vyznávají. Tak by tomu bylo, kdyby natáčeli páry LGBT, od kterých přicházejí nejčastější požadavky u příležitosti jejich gay sňatků. Původní rozsudek přikazoval Larsenovým, aby jednali proti svému svědomí. A nejen to, měli natáčet videa, která by prezentovala homosexualitu v pozitivním světle, a informovala křesťanské filmaře, že homopáry mají právo si stěžovat, když jim odmítnou své služby.

V roce 2016 předložili Larsenovi Komisi pro lidská práva své odvolání a v říjnu 2018 s přispěním Alliance Defending Freedom, velmi záslužné neziskové organizace, která poskytuje legální podporu v případech, kdy je ve hře náboženská svoboda a lidský život od početí až po přirozenou smrt nebo řádná rodina. Nyní konečně odvolací soud v osmém okrsku USA dal manželům filmařům zapravdu a potvrdil, že jejich Telescope Media Group představuje formu vyjadřování, plně chráněnou Prvním dodatkem federální ústavy USA, zaručující náboženskou svobodu a politická práva občanů USA, včetně svobody slova. Ústavní text je velmi tvrdý. Náboženská svoboda není pouhá prostá svoboda věřit, nýbrž zaručuje také svobodu podle víry veřejně jednat; všem občanům USA je zaručena svoboda veřejně svou víru projevovat. Bez takové možnosti vyznávat veřejně svou víru by neexistovala civilizace.

Soudce David Ryan to řekl přímo a zdůraznil, že formy sňatků, které natáčejí Larsenovi, jsou koncipovány jako vyprávění poučných příběhů láskyplné oběti a slibu mezi mužem a ženou uskutečněných uzavřením svatební smlouvy, jak to chce Bůh.

Problém silně připomíná případ Jacka Philipse, majitele cukrářství v Lakswoodu v Coloradu, a vlastně všech křesťanských cukrářů, kteří odmítali zhotovit dorty pro tyto „svatby“. Klíčovým bodem, jak poznamenává David French v National Review, je skutečnost, že ve více než jednom případě vládní americké organizace nadřadily zákon proti diskriminaci homosexuálů nad federální ústavu a nad První dodatek politických práv USA. Kdyby byli Larsenovi stíháni, apelační soud osmého okrsku by schvaloval toto jasné překročení federální ústavy USA. Bylo by to něco jako puč, kterému nicméně předešel soudce, který má v pořádku své svědomí, ví, co je jeho povoláním, a neslouží dvěma pánům.

Levice uvažuje zcela opačně: Zastává názor, že První dodatek ústavy USA, tj. základu každého veřejného práva, se týká pouze věřících. David French naopak dokládá, že První Novela je součástí dokumentu, který se týká bez výjimky všech občanů USA, nejen věřících. Levice zde představuje něco jako nepřátelský vpád. Pravděpodobně se celá záležitost ocitne záhy před Nejvyšším soudem.

Marco Respini, Nuova Bussola Quotidiana