ISIS v nebezpečné aktivitě

Důvěrné informace od berlínského federálního úřadu kriminální policie přímo z Polska spustily dosud nejdůležitější vyšetřování roku 2021 a zmařily možný obrovský teroristický útok v Evropě. Všechno to začalo nákupem pěti kilogramů síry a pěti kilogramů hliníkového prášku na internet, od 33letého syrského občana žijícího v Dánsku po polskou společnost. Pak si objednal doručení na adresu bratra zákazníka v Německu v Sasku-Anhaltsku. Útok dosud není znám, které město bylo na cílem, prozatím je zcela jisté, že by byl podepsán islámským státem. Sedm teroristů bylo zatčeno během několika dní po vyšetřování a pět je stále vyslýcháno. Tři však figurují zejména jako nejnebezpečnější. Jsou to tři syrští bratři pod pravděpodobnou záštitou Islámského státu. Zpráva odhalila rozsah této záležitosti, když vyšetřovatelé při prohlídce bytu jednoho ze tří Syřanů našli deset kilogramů černého prachu, pojistky a ohňostroje, jakož i propagandu ISIS. A tak byly okamžitě vydány zatýkací rozkazy a obvinění z plánování vážného útoku, který by mohl ohrozit stát. Okresní soud v Dessau-Roßlau,vydal zatykač na muže a jeho dva bratry ve věku 33 a 40 let. Dva ze tří byli v Dánsku, další v Hesensku v Dietzenbachu. Získané informace přiměly německou federální policii podle deníku Der Spiegel informovat dánské orgány. To přispělo k zmaření, kromě útoku, doupěte dobře vyzbrojených džihádistů. V jednom z prohledávaných bytů byl také nalezen dobře Korán s podtrženými všemi verši o boji proti „nevěřícím“. Vyšetřování pokračuje, a to i proto, že naumburgská prokuratura by chtěla zjistit různé souvislosti džihádistické buňky a především dokázat a identifikovat skutečný cíl útoku. Ve skutečnosti nejsou vyloučeny nové iniciativy soudní policie zaměřené na dokončení rámce důkazů. Je třeba poznamenat, že v těchto hodinách Německo oznámilo uzavření hranic s Českou republikou a Tyrolskem, aby oficiálně zabránilo šíření Covidu.

A současně v Rakousku se loni v listopadu dostal pod palbu pro islámský útok Úřad pro ochranu ústavy a boj proti terorismu (Bvt). Oficiální zpráva vyšetřovací komise, která zkoumala události ve Vídni, zjistila opomenutí a chyby nejen v hodnocení rizik, ale také v aktivitách proti špionáži, které nějakým způsobem učinily jakýkoli pokus čelit útoku z 2. listopadu zbytečným. Rakouská vláda slíbila reformu od základů. Naproti tomu útok ve Vídni byl považován za nejhorší za posledních deset let. A výkonná moc v posledních měsících neudělala nic, jen mávla nad všemi neúspěchy Bvt.

Stejně jako v drtivé většině islámských útoků na evropskou půdu, i ve Vídni byl terorista již znám zpravodajským službám a byl stoupencem ISIS. Útočník z Vídně byl s Islámským státem v kontaktu téměř do poslední chvíle, poskytl materiál, který měl být po jeho smrti zveřejněn, a v období před útokem určitě obdržel pokyny. Během devíti minut cestoval pěšky na šest různých míst, zabil čtyři lidi a zranil asi dvacet. Vytvářelo to dojem, že tu nebyl jen jedinec, ale tým teroristů: Hlavním obviněním vyplývajícím ze zprávy proto je, že útoku bylo možné se vyhnout. Projekt reformy kontrarozvědky, který slíbil ministr vnitra Nehammer, znovu odhaluje všechny obtíže evropské bezpečnosti. Ale především nesporná síla, kterou je samozvaný Islámský stát stále schopen projevit. Vnitřní hrozba nevykazuje žádné známky snižování. Skutečnost, že Islámský stát dosud nebyl poražen, připustil také generál Kenneth McKenzie, šéf Centcomu (americké vojenské velení pro Střední východ a jižní Asii), připomínající Středisku pro studium a výzkum Emirates, že „Isis v Iráku a Sýrii má stále 10 tisíc bojovníků. V roce 2019 oznámil „dlouhou válku proti nepřátelům islámu“. V květnu 2020 s vysíláním zvukových zpráv na platformě Aamaq poblíž Islámského státu prohlásila, že zasáhne všechny země oslabené koronavirem a že brzy aktivuje všechny své buňky v „Sýrii, Iráku, Jemenu, Libye, Egypt, Somálsko, Nigérie a další africké země.

A nemělo by se zapomínat, jak bývalý vůdce samozvaného Islámského státu Baghdadi, který osm let vedl armádu teroristů, v roce 2018 jednoznačně vyjádřil ideologii, která je řídí: útok na Západě stojí za tisíc útoků v Iráku.

Nuova Bussola Quotidiana