Egan Bernal a ono znamení kříže

                                  7. 8. 2019

Setkání vítěze Tour de France Kolumbijce Egana Bernala s dvanáctiletým bratrem a matkou bylo něco více než jen jednoduché objetí.

Když cyklista uviděl svého bratra, vzal jeho hlavu do svých rukou, pak se jeden druhému podívali do očí, Egan ho políbil na čelo a pak si navzájem vyměnili znamení kříže; jeden druhému je udělal na hrudi. Když pak k němu přistoupila jeho matka Flo Gómez, scéna se opakovala. Gesto provedené s velkou prostotou, bez strachu a ohledu na kolemjdoucí osoby, jako něco typicky obvyklého.

Že je Egan velmi hodný mladík, to říkají všichni, a je to možné vyčíst z jeho pohledu.

Jeho matka prohlásila: »Mohu jen děkovat Bohu, že si zvolil mé lůno, aby dalo život tomuto krásnému dítěti, které přišlo na svět s tímto posláním: darovat radost nejen mému životu, ale celému národu.

Jistě chápete, že to nejsou obyčejná slova. Proto jsem zjišťoval zprávy o Eganovi a objevil jsem toto:

Jak vypráví tato matka, až do osmého měsíce těhotenství nevěděla, že je v jiném stavu. Měla těžkosti, trpěla závratěmi, bolestmi v žaludku, ale v prosinci 1996, když se konečně rozhodla jít k lékaři, myslela si, že má střevní potíže. Když ji doktor prohlédl a řekl, že jí zbývá už jen jeden měsíc těhotenství, bylo to dokonalé překvapení.

Matka Flora a otec German, kteří nevěděli, že budou mít prvního syna, zvolili pro něho jméno Egan, tzn. „ohnivý“. Doktor požádal, aby směl být jeho křestním patronem. Narodil se 13. ledna 1997 v Zapaquirá, a to ve výšce 2800 m n.m., asi 50 km od Bogoty. Matce Flor bylo tehdy 22 a pracovala v zemědělství v Zapaquirá – ,celý den trávila na nohou a ošetřovala karafiáty. Vybírala ty nejlepší na export. Když se uvolnila plodová voda, mladá nezkušená žena nevěděla, co to je, a na štěstí její vedoucí ihned pochopila: Dítě se narodí!. Zavedli ji do lékárny a pak do obecní nemocnice a řekli jí, že musí do Bogoty. Sanitka nebyla, musela vzít si taxi za cenu, která překračovala její možnosti. Když přijela na kliniku Sv. Petra Klavera, doktoři ji položili na lehátko na chodbě plné pacientů. Nikdo s ní nemluvil. Dali jí preparát na zdržení porodu, ten ale vyvolal tachykardii. Flor se cítila zle a křičela bolestí.

Konečně ji dopravili na sál a Egan se narodil přesně v poledne. Matka byla v žalostném stavu a když jí podali dítě, spočítala, zda má po pěti prstech na rukou i na nohou a hledala nějaké zvláštní znamení. Je tu mnoho rodiček a nebezpečí, že novorozeňata mohou být zaměněna. Srdce jí bušilo, jakoby chtělo vyskočit z hrudi. Krátce nato se pro Flor všechno ponořilo do tmy, upadla do bezvědomí. Když se probrala, řekli, že musí uvolnit lůžko pro další pacientku. Posadili ji na židli. Chtěla vidět dítě, ale řekli jí, že to nejde, protože je na jiném oddělení.

Když za ní přišel její manžel German, nejdřív svou manželku nepoznal, tak byla zbědovaná. Když jí konečně dítě přinesli, rozbalila pleny a hledala znaménko na stehně. Ujistila se, že Egan je skutečně Egan a napětí konečně povolilo. Klinika byla tak plná, že ji propustili. Všichni tři se vraceli domů taxíkem, a to znamenalo nové břemeno pro jejich peněženku.

První lékařská kontrola se konala, když měl Egan šest měsíců. Dítě mělo zápal plic a matka, aby o něho mohla pečovat, na dlouhou dobu přestala třídit karafiáty. Všechno dopadlo dobře a Egan zdatně roste. Jako jednoroční začal chodit a zbavil se plen.

Bylo mu devět, když šel s rodiči kolem dětí, které měly kola a helmy. Byla to dětská soutěž. Eganovi by se to také líbilo, ale rodiče nemají na zápisné. Rodinný přítel César Bermúdez jim půjčil potřebný obnos a jistě netušil, že je to soutěž budoucího vítěze Tour de France.

Je zbytečné říkat, že Egan soutěž bez problému vyhrál a všechny suverénně porazil. Láska ke kolu byla okamžitá: »Chci být cyklista«, prohlásil.

Jeho první vášní byly horské stezky. Dlouhý čas šlape do pedálů mezi stromy, v písku i v bahně, až se zúčastní světových soutěží v letech 2014 a 2015.

Evropská sezóna pro něho začala v roce 2015 díky bývalému cyklistovi, který jej hostil na Sicílii jako svého syna. Byl technickým komisařem národní kolumbijské družiny pro horskou cyklistiku, do které zařadil Egana.

Blízko Catanie se mladičký cyklista poprvé seznámil s mořem. Nejenže neumí plavat, ale ani se vody nedotkl. Líbí se mu na pláži, protože se zde dá také jet na kole.

Na Sicílii poznal také italskou kuchyni. Všechno nové se mu líbí a záhy získal první trofeje. Ale přirozeně, jezdit na kole u moře je pro něho fyzicky náročné, vždyť vyrostl ve výšce 3000 metrů.

Egan si počíná jako skutečný atlet. Jednou mu nabídli Coca Colu, ale on odmítá: Pije jen vodu a čaj. Zkouší kávu, ale nelíbí se mu. Moc působí. Jak zdůvodňuje, že nechce Coca Colu? Říká, že je to květ předsevzetí: nebude ji pít celý rok, až do podpisu své první smlouvy. A ta mu otevře brány cyklistiky a šampionátů.

To je ve zkratce historie Egana, matky Flor a rodiny Bernal, ve které znamení kříže jistě není gestem zaklínání.

Aldo Maria Valli, Duc in altum