Dej si pozor!

18. 4. 2020

Nejmenovaný statečný biskup řekl papeži: »Dej si pozor, abys nezaviroval církev, nezaviroval svátosti, nezaviroval Boží lid. Církev, svátosti a Boží lid jsou konkrétní objekty. Pravdou je, že v těchto okamžicích musíme podporovat familiaritu s Pánem tím způsobem, že vyjdeme z tunelu a ne že v něm zůstaneme. Toto je familiarita apoštolů, nikoliv gnostická, nikoliv zavirovaná, nikoliv egoistická pro každého z nich, ale konkrétní, v lidu. Familiarita v každodenním životě. Familiarita s Pánem ve svátostech, uprostřed Božího lidu.“

Na základě tohoto doporučení papež prohlásil u Sv. Marty:

„Mše bez lidu je nebezpečí. To není církev, ale církev v obtížné situaci. Každodenní familiarita s Pánem je komunitární. Familiarita bez společenství, bez Chleba, bez Církve je nebezpečná a může se stát familiaritou gnostickou, familiaritou pro mne samého, odtrženou od Božího lidu“.

Dva měsíce po polemice v médiích, plné plné inzultací a zesměšňování toto kázání u Svaté Marty koriguje homilie a koriguje ty kněze, kteří hájí zavření kostelů, protože podle nich se „můžeme modlit i v koupelně“.

Tato slova stimulují také IBK, aby zvedla hlas. Po Svatém týdnu za zavřenými dveřmi, po odmítnutí pohřebních obřadů pro tolik zemřelých, zákaz mší pro miliony věřících je nesnesitelný v eventuální fázi, kdy se znovu otevřou obchody, úřady a továrny.

Nuova Bussola Quotidiana